Freudenberg
Fot. Wolkenkratzer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Freudenberg – miasto w biało-czarną kratkę

To urokliwe i bajkowe miasto leży na niemiecko-holenderskim szlaku zwanym Szlakiem Pomarańczowym, łączącym miasta i regiony związane z Domem Orańskim. Swoją sławę zawdzięcza dominującej na Starym Mieście szachulcowej zabudowie, która sprawia, że wygląda jak wielka, biało-czarna kratka. Freudenberg znajduje się w czołówce miast z tego typu zabudową, skupioną w historycznym centrum.

Miasto Freudenberg w obecnym kształcie powstało w wyniku reformy gminnej 1 stycznia 1969 r. W jego skład wchodzi siedemnaście wcześniej samodzielnych gmin. Najstarsze z nich to najprawdopodobniej dwie wymienione w dokumentach z XI wieku, a mianowicie Plittershagen i Oberholzklau. Wiadomo, że Freudenberg był siedzibą władz i dworów od początku XV wieku. Pierwsza dokumentalna wzmianka o wsi i zamku Freudenberg pochodzi z 1389 roku.

Fot. Rob M., CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


Zamek wraz z osadą zostały założone nad doliną Weibe  przez hrabiów Nassau. Hrabia Johann IV z Nassau, Vianden i Diez nadał mieszczanom Freudenberga „prawa wolnościowe” 7 listopada 1456 r. Były to swego rodzaju przywileje, ale dokument przyznający miastu to wyróżnienie jest traktowany jako dowód nadania praw miejskich. Dokumenty wskazują, że Freudenberg powstał jako „Flecken”, czyli miasto targowe. Historyczne centrum miasta nadal nazywane jest Alter Flecken (Stare Flecken).

Fot. qwesy qwesy, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

 

W 1540 roku zarówno zamek, jak i miasto zostały poważnie zniszczone przez pożar. Na polecenie Wilhelma Bogatego około połowy XVI w. rozpoczęto prace mające na celu odbudowę. Miasto targowe otrzymało nowe mury miejskie z czterema bramami. Jednak kolejny pożar miasta, wywołany uderzeniem pioruna 9 sierpnia 1666 roku, spowodował po raz kolejny wielkie spustoszenie. Ocalał tylko jeden dom (Kölner Str. 3) i to on jest dziś najstarszym domem we Freudenbergu. Książę Johann Moritz von Nassau-Siegen zbudował miasto na nowo, stosując mniej więcej ten sam układ, zaplanowany w 1540 r., jaki istniał przed pożarem. Zamek nie został jednak odbudowany i jedynymi śladami dawnego zespołu zamkowego są dzwonnica i pozostałość muru na wzgórzu Schlossberg. Miasto szczęśliwie uniknęło dotkliwych zniszczeń, które spotkały wiele innych bezcennych zespołów miejskich na terenie Niemiec podczas II wojny światowej.

Stare Flecken, zbudowane w całości w tradycyjnej konstrukcji szachulcowej, zostało wpisane do atlasu kulturalnego kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia jako „zabytek architektury o znaczeniu międzynarodowym”. Nie ma drugiego porównywalnego, zabytkowego centrum miasta tak bogatego w obiekty o konstrukcji szachulcowej.

Źródło: stadt-freudenberg.de

Czytaj też: Architektura | Urbanistyka | Zabytek | Miasto | Historia | Niemcy