fot. Juliusz Sokołowski

Galeria Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie projektu KWK Promes

Galeria Sztuki Współczesnej PLATO znajduje się w Ostrawie. Projekt jej przebudowy przygotowała katowicka pracownia KWK Promes, którą prowadzi architekt Robert Konieczny. Metamorfoza okazała się na tyle udana, że właśnie zdobyła najważniejszą w Czechach architektoniczną nagrodę.

Konkurs na projekt Galerii Sztuki Współczesnej PLATO ogłoszony zostało w 2017 roku. Był międzynarodowy, z czego skorzystali architekci z katowickiej pracowni. Przebudowa kompleksu rozpoczęła się w 2020 roku.

Galeria Sztuki Współczesnej PLATO autorstwa KWK Promes Roberta Koniecznego powstała w wyniku przebudowy dawnej XIX-wiecznej rzeźni. Polscy architekci umiejętnie połączyli starą architekturę z nowoczesnymi rozwiązaniami. Przykładem są olbrzymie wyrwy w elewacjach, które architekci wypełnili obrotowymi ścianami. W ten sposób zwiększyli możliwości wystawiennicze, z których korzystają artyści i kuratorzy.

Dzięki otwieranym ścianom szeroko rozumiana kultura może stawać się bardziej dostępna i demokratyczna. Wykonano je ze współczesnego materiału, który kontrastuje z przybrudzoną od smogu elewacją, świadczącą o przemysłowej historii miasta. Architekci nie chcieli ukrywać tej trudnej historii obiektu a wręcz ją wyeksponować i dodać do niej nową współczesną warstwę.

Za swój projekt pracownia KWK Promes zdobyła w Pradze główną nagrodą przyznaną przez kapitułę Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2023 w kategorii Rekonstrukcje. To jeden z największych konkursów organizowanych w Czechach. W tym roku zgłoszono aż 275 prac, z czego do finału trafiło 50. Międzynarodowe jury na czele z Amandą Levete z Wielkiej Brytanii w ciągu trzech dni odwiedziło wszystkie obiekty, by później wysłuchać prezentacji finalistów w Narodowej Galerii w Pradze. Jak stwierdziło jury, w tym roku poziom prac był bardzo wysoki i dominowały rekonstrukcje (18 projektów w tej kategorii), co jest znakiem czasów, w których żyjemy.

fot. Juliusz Sokołowski

Pełny skład międzynarodowego jury: Amanda Levete (Studio AL_A), Balázs Bognár (Kengo Kuma & Associates), Irakli Eristavi (zerozero), Thorbjörn Andersson (Thorbjörn Andersson Landscape Architect – Sweco Architects), Petr Štefek (Petr Štefek Architect).

Jury nagrodziło także budynki w kategoriach: Nowa konstrukcja, Dom rodzinny, Wnętrze, Architektura krajobrazu i projektowanie ogrodów, Urbanistyka, Architektoniczny design, mała architektura i dzieło sztuki w architekturze oraz przyznało Grand Prix mjölk architekti.

Polecamy odwiedzić Galerię PLATO osobiście, to jedna z największych turystycznych atrakcji miasta. Co jeszcze można zobaczyć w Ostrawie? Nasz krótki przewodnik po mieście znajdziecie w artykule:

POLSKO-CZESKIE POGRANICZE. OSTRAWA I OKOLICE SŁYNĄ NIE TYLKO Z INDUSTRIALNEJ PRZESZŁOŚCI 

źródło: KWK Promes

Czytaj też: Czechy | Zabytek | Ciekawostki | KWK PROMES | whiteMAD na Instagramie