generalny remont
Wizualizacje kamienic po skończeniu remontu. Fot. Gdańskie Nieruchomości

Gdańsk: dwie kamienice przechodzą generalny remont. Zostaną tam odtworzone historyczne werandy!

Gdańskie kamienice mieszczące się przy ul. Pniewskiego 1 i Jaśkowa Dolina 7 to kolejna inwestycja prowadzona przez Gdańskie Nieruchomości w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W kamienicach powstanie ponad 2200 m2 przestrzeni użytkowej na cele biurowe oraz instytucji pozarządowych. Generalny remont został poprzedzony sporządzeniem programu prac konserwatorskich, uwzględniającym m.in. renowację i odtworzenie detali architektonicznych, tak, aby po termomodernizacji budynki odzyskały dawny urok, oferując jednocześnie komfortowe i ekologiczne wnętrza.

Gdańskie kamienice mieszczące się przy ul. Pniewskiego 1 i Jaśkowa Dolina 7 powstały na przełomie XIX i XX wieku. Pierwsza, narożna o ceglanej elewacji kamienica powstała w stylu eklektycznym, zaś druga, której elewacja frontowa jest otynkowana nawiązuje wystrojem do stylu baroku i klasycyzmu. Oba budynki wymagały generalnego remontu.

Wizualizacje kamienic po skończeniu remontu. Fot. Gdańskie Nieruchomości

generalny remont


Remont przechodzą aktualnie zarówno fasady, jak i wnętrza obu nieruchomości. Docelowo prace termomodernizacyjne obejmą dach, elewacje, ale także izolację przeciwwodną. W kamienicach zainstalowany zostanie również system oszczędzający zużycie wody, tzw. system wody szarej, który umożliwi odzyskanie i ponowne wykorzystanie wody zużywanej na co dzień. Dla obu budynków przewidziane są także wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, budowa nowej instalacji centralnego ogrzewania, a także wymiana urządzeń podstawowych zasilanych energią elektryczną na nowe, energooszczędne z automatyką dostosowującą zużycie energii i wydajność. W budynku zostaną również zainstalowane windy.

Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi zostaną odrestaurowane architektoniczne detale elewacyjne, a także obejmujące elementy stolarki. Na podstawie fotografii archiwalnej w obu kamienicach zostaną odtworzone historyczne werandy.

Wartość całości inwestycji to prawie 26 mln złotych. Przewidywany termin zakończenia prac to III kwartał 2024 r.

Źródło: Gdańskie Nieruchomości

Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Renowacja | Historia | Gdańsk

 

Kamienice przed i po renowacji. Fot. Google Maps i Gdańskie Nieruchomości

Temat: Gdańsk: dwie kamienice przechodzą generalny remont. Zostaną tam odtworzone historyczne werandy!