Górska chata z widokiem na Śnieżkę. Dominuje tu drewno i tradycyjna czerwień

Górska chata dla zarządcy ośrodka narciarskiego Malá Úpa powstała w małej, malowniczej miejscowości po czeskiej stronie Karkonoszy. Na terenie gminy znajduje się szczyt Śnieżki. Zadaniem projektantów z biura ADR było zaprojektowanie funkcjonalnego i kompaktowego obiektu, wpisującego się w charakter otaczającej zabudowy oraz wyjątkowego krajobrazu.

Architekci w swoim projekcie sięgnęli do korzeni tego regionu – krzyża, wywodzącego się z tradycyjnej konstrukcji budynków położonych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Górska chata


Asymetryczny układ w kształcie krzyża składa się z dwóch jednakowych brył, przy czym każde ramię pełni inną funkcję i zapewnia niepowtarzalne widoki z każdego z nich. Warto zauważyć, że w jadalni zaprojektowano miejsca do siedzenia przy oknie z widokiem na sylwetkę Śnieżki. Na przecięciu osi brył znajdują się kręcone schody, które wiją się wokół komina i zapewniają przyjemne miejsce do wypoczynku przy kominku, pełniącego rolę serca domu.

Górska chata

Budynek zaprojektowano jako lekką, parterową konstrukcję drewnianą z poddaszem mieszkalnym, wspartą na betonowej płycie fundamentowej, która latem unosi się nad przyległym terenem, a zimą zrównuje się z poziomem pokrywy śnieżnej, co daje niesamowite wrażenia wizualne. Elewacja wykonana z nieheblowanych desek świerkowych pokryta jest czerwoną farbą. Barwa ta jest charakterystyczna dla regionu i wpisuje się w cechy dawnej drewnianej górskiej zabudowy.

Drewno jest również zintegrowane z wnętrzem w postaci odsłoniętych elementów konstrukcyjnych, a także podłogi i wszystkich mebli wykonanych na zamówienie z litego drewna świerkowego. Dość ascetycznie urządzone wnętrza oddają pierwszeństwo niesamowitym górskim widokom, rozpościerającym się za oknami wypełnionymi jednolitą taflą szkła.

Wejście do budynku znajduje się od strony wschodniej i prowadzi do przedsionka, z którego można przejść do pomieszczenia gospodarczego, WC i salonu. Z salonu prowadzą kręcone schody do pokoi na poddaszu, łazienki i pomieszczenia technicznego.

Studio: ADR
Autorzy: Aleš Lapka, Petr Kolář
Lokalizacja projektu: Horní Malá Úpa, Republika Czeska
Rok ukończenia: 2023
Powierzchnia użytkowa: 124 m²
Powierzchnia działki: 2717 m²
Klient: SKiMU
Fotograf: BoysPlayNice

Źródło: ADR

Czytaj też: Architektura | Czechy | Drewno | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Temat: Górska chata z widokiem na Śnieżkę. Dominuje tu drewno i tradycyjna czerwień