fot. Agsftw, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Zbudowali go 40 lat temu. Wieżowiec TC Energy Center

Wieżowiec TC Energy Center znajduje się w Houston w Stanach Zjednoczonych. Jego budowa trwała trzy lata i zakończyła się w 1983 r. Gmach ma 238 m wysokości, a jego elegancka bryła sprawia, że jest atrakcyjnym elementem panoramy miasta.

TC Energy Center jest przykładem postmodernistycznej architektury. Wieżowiec został zaprojektowany przez zespół architektów Johnson/Burgee Architects oraz pracownię Kendall/Heaton. Wysokość budynku do dachu wynosi 235 m, a całkowita 238. Przekłada się to na 56 kondygnacji. Architekt Philip Johnson, który pracował nad projektem budynku jest pierwszym laureatem Nagrody Pritzkera, najważniejszego wyróżnienia w branży architektury na świecie.

Projektując budynek architekci czerpali wzorce z architektury gotyku, stąd podział budynku na trzy części, które niczym wieże wyłaniają się jedna po drugiej. Taki zabieg sprawił, że budynek przypomina gotycką architekturę Holandii i stawianych tam domów nad kanałami. Każda z “wieżyczek” zwieńczona została iglicami. Do budowy gmachu wykorzystano czerwony granit, stal i szkło. Okna zostały tu rozmieszczone równolegle, co nadaje budynkowi elegancką formę. W wieżowcu znajdują się 32 windy, które wewnątrz zdobią drewniane panele. Wewnątrz działa też galeria sztuki, w której regularnie odbywają się wystawy.

fot. PSE02, domena publiczna

Od kilku lat największą powierzchnię biurową zajmuje firma TC Energy, dlatego od 2019 r. wieżowiec działa pod nazwą TC Energy Center. Wcześniej nosił nazwę Bank of America Center. Gmach został też przystosowany do współczesnych standardów. Wyposażony jest w automatyczny system zarządzający oświetleniem, ogrzewaniem i wentylacją.

Mimo że nie jest to najwyższy budynek w Houston (najwyższym jest wieżowiec JPMorgan Chase Tower mający 305 m wysokości), to śmiało można określić go mianem architektonicznej ikony miasta.

źródło: TC Energy Center

Czytaj też: Wieżowiec | Stany Zjednoczone | Postmodernizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie