fot. Sengkang

Ikona brutalizmu. Wieżowiec OCBC Centre w Singapurze

Kiedy powstał był najwyższym budynkiem w tej części Azji. Wieżowiec OCBC Centre zbudowano w ekspresowym tempie. Było to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji, która niczym winda wciągała kolejne prefabrykowane kondygnacje.

Wieżowiec OCBC Centre zbudowany został w 1976 roku jako budynek biurowy. Jego projekt wykonał architekt I. M. Pei we współpracy z BEP Akitek. Wieżowiec ma 197,7 m wysokości i 52 kondygnacje. Dziś gmach jest częścią większego założenia – wieżowiec posiada dwie niższe dobudówki, OCBC Centre South oraz OCBC Centre East. W tym ostatnim znajdują się lokale handlowe oraz restauracje. Dwa skrzydła zostały dobudowane w późniejszych latach.

Kiedy wieżowiec oddano do użytku, w Singapurze nie było tylu wieżowców co obecnie, dlatego gmach OCBC Center robił ogromne wrażenie. Majestatycznie unosił się ponad centrum, a monumentalność bryły potęgowały betonowe ściany, które ciągnęły się od ziemi aż do ostatniej kondygnacji. W latach 70. był najwyższym budynkiem w kraju i w Azji Południowo-Wschodniej.

Pomysł wzniesienia wieżowca pojawił się już w 1968 roku, kiedy lokalny Departament Odnowy Miast Zarządu Mieszkalnictwa i Rozwoju sprzedał działkę w atrakcyjnej lokalizacji w centrum miasta. Oficjalnie budowa ruszyła w 1975 roku. Tempo prac było ekspresowe, gmach był gotowy już pod koniec kolejnego roku.

Architekci zadbali też o otoczenie. Przed wieżowcem zbudowano otwarty plac z sadzawką wody oraz ogromną rzeźbą. W ten sposób podkreślono brutalistyczną architekturę. Gmach został zaprojektowany jako symbol siły i trwałości, a jego konstrukcja składa się z dwóch półkolistych żelbetowych rdzeni oraz trzech bocznych belek, dzięki którym budowa była szybsza.

fot. Terence Ong, wikimedia.org, licencja: CC BY 2.5

Wieżowiec OCBC Centre podzielony jest na trzy części. Każda z tych sekcji składa się ze stropów, które wystają na odległość sześciu metrów od linii elewacji. To charakterystyczne moduły i oryginalny pomysł architektów. Po bocznych stronach znajdują się ogromne, półokrągłe rdzenie konstrukcyjne z betonu. To części techniczne, w których znajduje się 27 wind, klatki schodowe i toalety.

Gmach pełni swoją biurową funkcję do dziś. Obecnie jest na miejscu 33 na liście stu najwyższych budynków w Singapurze.

Czytaj też: Wieżowiec | Brutalizm | Modernizm | Beton | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie