fot. Piotr Komander / materiały Urzędu Miasta Tychy

Ikona postmodernizmu. Brama Słońca w Tychach i jej historia

To jeden z najbardziej oryginalnych budynków w Tychach. Brama Słońca to mieszkalny budynek, który składa się z dwóch wież. Obiekt zaprojektował architekt Zdzisław Łojewski we współpracy koncepcyjnej z Kazimierzem Wejchertem. Dziś Bramę Słońca podziwiają fani architektury podczas specjalnych spacerów.

Brama Słońca w Tychach to budynek, obok którego trudno jest przejść obojętnie. Wszystko za sprawą kolorowej elewacji, która mieni się w kolorach zachodzącego słońca. Brama zbudowana została pod koniec lat 80., pierwotnie miała oferować mieszkania na tymczasowy najem – mieszkać tu miały rodziny, które czekają na własne mieszkanie. Architekt zaprojektował budynek w duchu postmodernizmu, czyli kierunku w architekturze, który charakteryzuje się dużą swobodą, elementami ornamentyki i mieszaniem różnych stylów i epok.

Budynek składa się z dwóch wież, które tworzą swego rodzaju skrzydła budynku. To liczące 12 kondygnacji konstrukcje, które kaskadowo obniżają się na zewnątrz. Dwie części budynku zostały ze sobą połączone przejściami. Mieszkańcy jednego skrzydła nie muszą więc wychodzić na zewnątrz, aby odwiedzić sąsiadów ze skrzydła drugiego. Oprócz mieszkań w budynku działa żłobek i przedszkole, a wcześniej znajdowała się tutaj filia miejskiej biblioteki.

Analizując wygląd budynku wielu osobom może on przywodzić na myśl socrealistyczną architekturę. Przykładem jest Wschodnia Brama Belgradu, którą opisywaliśmy TUTAJ oraz Zachodnia Brama Belgradu, o której przeczytacie TUTAJ.

Brama Słońca, fot. Michał Cała, 1983, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

Muzeum Miejskie w Tychach rozpoczyna cykl spacerów, dzięki którym będzie można lepiej poznać historię tyskiej architektury i urbanistyki lat 80. i 90. XX wieku. „Postmodernizm i nie tylko – tyska architektura w ostatnich dekadach XX wieku” to spacer architektoniczny, który odbędzie się w sobotę 24 czerwca o godzinie 11 i będzie trwać niecałe trzy godziny. Chętni proszeni są o pojawienie się tego dnia przed Bramą Słońca – ul. R. Dmowskiego 31. Spacerujących będzie oprowadzać Mateusz Miłoń. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach (muzeum.tychy.pl)

Czytaj też: Postmodernizm | Architektura w Polsce | Ciekawostki | Blok | Osiedle | whiteMAD na Instagramie