Jak stworzyć atrakcyjne miejsce pracy? Przykładem nowa realizacja Workplace

Projekt zrealizowany został we Wrocławiu dla firmy działające w branży energetycznej, która chciała zmienić oblicze swojego biura i stworzyć atrakcyjne miejsce pracy. Biuro miało odpowiadać na potrzeby pracowników, którzy wracają do pracy po okresie pandemii. Klientem jest przedsiębiorstwo dostarczające prąd, gaz i ciepło zarówno dla domów, jak i firm.

Projektując wnętrze zespół Workplace nie bał się odważnych decyzji i zmienił układ funkcjonalny. Nowa strefa socjalna znalazła się w miejscu, gdzie wcześniej był zarząd. Teraz jest to serce biura. Wprowadzono też zupełnie nowe miejsca jak np. pokój relaksu, salka do ćwiczeń czy biblioteka.

Nowo zaprojektowana przestrzeń miała za zadanie umożliwiać komfortową pracę dla osób, które pojawiają się w biurze codziennie, jak i dla tych, którzy odwiedzają biuro kilka razy w tygodniu czy miesiącu.

Naszym celem było stworzenie przestrzeni, która byłaby elastyczna, przyjazna dla pracowników i wspierała różnorodność typologii przestrzeni, jednocześnie uwzględniając ideę ekologii – informują autorzy projektu.

Pracę nad projektem rozpoczęli od od szczegółowego briefingu oraz analizy raportu dotyczącego potrzeb pracowników firmy oraz proponowanych zmian w aranżacji biura. Równolegle z pracami nad planowaniem przestrzennym, zajmowali się designem biura, przekształcając wytyczne i oczekiwania w konkretne rozwiązania wizualne i funkcjonalne.

Priorytetem stało się promowanie idei recyklingu, upcyklingu oraz minimalizowania odpadów (less waste). Zdecydowano, by wykorzystać jak najwięcej już istniejących elementów, dostosowując je do nowych, aktualnych potrzeb i wymagań aranżacji przestrzeni. Do ponownego użycia architekci przeznaczyli takie elementy jak: szklane ściany, drzwi, sufity (wyspy sufitowe oraz instalacje) a także wyposażenie ruchome i rośliny.

Kolejnym istotnym rozwiązaniem było zastosowanie sufitu papierowego w strefie networkingowej oraz wykonanie nadruków na istniejących wyspach sufitowych Ecophon.

Zdecydowaliśmy się także na implementację większej liczby budek telefonicznych w przestrzeni biurowej, oferując średnio jedną na osiem osób. Decyzja ta miała na celu zwiększenie komfortu oraz jakości pracy w strefach pracy zespołów – dodają autorzy projektu.

W nowo zaprojektowanej przestrzeni zdecydowali się na umieszczenie dziesięciu sal spotkań oraz dwunastu budek telefonicznych, z których aż dziewięć jest przystosowanych dla czterech osób. Dla porównania, poprzednia wersja aranżacji oferowała dwanaście sal spotkań, jednakże nie zawierała żadnych budek telefonicznych, a także nie przewidywała strefy przeznaczonej do networking’u.


Część proponowanych rozwiązań umożliwiło klientowi oszczędzenie środków. Pozwoliło to wygospodarować budżet na szereg oczekiwanych inicjatyw projektowych. Przykładem jest wprowadzenie zieleni do biura oraz inwestycja w wyposażenie centralnej, kluczowej strefy biura – strefy networkingowej, która jest dostępna dla wszystkich pracowników.

Pracownicy mają teraz odrobinę mniejsze biurka (poprzednio 160×80 cm, teraz 140×80 cm). Dzięki tej modyfikacji zyskano dodatkową przestrzeń, która została wykorzystana na nowe, atrakcyjne funkcje i udogodnienia, takie jak sala do ćwiczeń, szafki pracownicze z elementami zieleni oraz budki telefoniczne.

Nowością jest specjalna sala do regeneracji, gdzie w odosobnieniu można skorzystać z lampy solnej oraz rozkoszować się śpiewem ptaków w tle, a także odpocząć na rozkładanym fotelu. Zaprojektowano też salę do ćwiczeń, wyposażoną w drabinki do rozciągania, maty do ćwiczeń, urządzenia do ćwiczeń równoważnych, matę rozgrzewającą oraz akcesoria do masażu. Dodatkowo, powstała przestrzeń do wypoczynku, wyposażona w specjalną lampę antydepresyjną, imitującą światło dzienne, która sprzyja poprawie samopoczucia.

W sumie powierzchnia biura wynosi 1 800 m kw.

Zespół projektowy: Daria Żarnoch, Olga Szadkowska, Małgorzata Romanowicz

Prowadzenie projektu po stronie Workplace: Paweł Kołodziej, Daria Żarnoch, Olga Szadkowska

Zdjęcia: Adam Grzesik

źródło: Workplace

Czytaj też: Biuro | Wnętrza | Wrocław | Detal | Drewno | whiteMAD na Instagramie