Jak w Portugalii. Pełne uroku mieszkanie w Katowicach

Mieszkanie znajduje się na parterze kamienicy w Katowicach i ma 67 m kw. powierzchni. Jego lokalizacja w centrum miasta sprawia, że jest to atrakcyjne miejsce do życia.

Położenie w centrum miasta nie musi oznaczać sąsiedztwa z gęstą zabudową. Obok kamienicy jest dużo zieleni, a lokatorzy mogą się cieszyć możliwością korzystania z ogródka. Potencjał w tej przestrzeni dostrzegły architektki z pracowni BROKAT, które tchnęły w stare wnętrze nową energię.

Właściciele kupili mieszkanie w Katowicach, kiedy cały budynek był w trakcie remontu. Dało to możliwość wprowadzenia zmian w układzie mieszkania. Nowością jest duże okno w salonie, przez które widać ogródek. Duże okno pozwoliło wpuścić do wnętrza więcej naturalnego światła. Chcąc jeszcze bardziej rozjaśnić wnętrze, ściany zostały pokryte białą farbą.

Architektki przygotowały projekt z myślą o czteroosobowej rodzinie. Powiększono salon, a tuż przy drzwiach wejściowych zbudowano aneks kuchenny. Strefa dzienna, która składa się z salonu i kuchni została zaaranżowana w południowej części lokalu, natomiast część prywatna z sypialniami w północnej. Łazienka zlokalizowana została w centrum planu. Dodatkowo architektom udało się stworzyć tutaj sporej wielkości garderobę, która jest połączona z sypialnią. To cenne pomieszczenie, w którym można skryć nie tylko ubrania, ale też przedmioty, z których właściciele rzadko korzystają.


Wizualną nowością okazał się sufit. Skuto warstwę tynku i odsłonięto skrywaną przez lata drewnianą konstrukcję stropu. W ten sposób powstała przestrzeń, która na myśl może przywodzić nadmorskie domy z Portugalii czy Hiszpanii. Odsłonięte drewno narzuciło rytm pozostałej części mieszkania. Projektantki wykorzystały jasne barwy – beże, złamaną biel i szarości, które ocieplono brązem, kolorem ceglanym i drewnem w kuchni.

Fani mebli vintage z pewnością zwrócą uwagę na stół jadalniany oraz witrynę, która pełni funkcję górnych półek kuchennych. Ciekawostką są klamki – to przeróżne, stare modele, które kupione zostały na targu staroci w Bytomiu. Przedmioty te zyskały teraz drugie życie!

projekt: Bogna Polańska, Roma Skuza, Martyna Król

fot. Marta Różycka

źródło: Pracownia BROKAT (www.pracowniabrokat.pl)

Czytaj też: Wnętrza | Mieszkanie | Katowice | Detal | Eklektyzm | Drewno | whiteMAD na Instagramie