Jak z innej planety. Futurystyczne siedlisko projektu Mobius Architekci

Nietypowa „osada” SpaceStation wygląda jak stacja badawcza. Futurystyczne siedlisko zaprojektował Przemek Olczyk z pracowni Mobius Architekci. Kompleks ma formę willi z bogatym zapleczem rekreacyjno-wypoczynkowym, które rozmieszczone zostały niczym satelity.

SpaceStation to nazwa nietypowego projektu, który zrealizowany ma zostać na liczącej 14 ha działce w południowej Polsce. Niemal połowę działki zajmują stare drzewa. To cenny starodrzew, który stanie się atrakcją miejsca. Budynki – co charakterystyczne dla projektów Przemka Olczyka – mają koegzystować z tym naturalnym krajobrazem. Dlatego parterowe i dwupiętrowe obiekty sięgają w głąb ziemi, bogato zagospodarowując poziom minus jeden, nie wypiętrzając się ponad wierzchołki drzew. Płaskie, zielone dachy zanurzą architekturę w przyrodzie. Szanując otoczenie, Przemek Olczyk buduje jednocześnie wyraźny kontrast między naturą a architekturą – sięga po proste formy walca i prostopadłościanu.

Bryły tworzą czytelny układ, wszystkie obiekty konsekwentnie spina jedna linia. Futurystyczne siedlisko przypomina stację kosmiczną z rozmieszczonymi w jej osi satelitami. Nazwa projektu – SpaceStation – to nawiązanie nie tylko do kształtu, ale również funkcji. Rezydencja oprócz miejsca do życia, zaoferuje wszystko to, co wzbogaca je na co dzień i zaspokaja wszelkie potrzeby mieszkańców. Na terenie inwestycji powstaną m.in.: miejsce do ekologicznej uprawy roślin, krąg do medytacji, pawilon zabaw dla dzieci, stadnina i wybieg dla koni, korty tenisowe oraz pawilon wodny. Dom i część funkcji rozrywkowych jak choćby kręgielnia, zlokalizowane są w głównym, prostopadłościennym budynku. Z „centrum dowodzenia” łatwo można przejść do tematycznych kręgów.

Nowoczesna architektura, zawieszone w powietrzu kładki i przeszklone korytarze nasuwają skojarzenia z kadrami futurystycznych filmów. Olczyk sięga jednocześnie do archetypu osady, czyli koncepcji wielu osobnych jednostek, połączonych ze sobą i pełniących uzupełniające się funkcje dla danej społeczności.


SpaceStation to połączenie dwóch pozornie sprzecznych światów. Jest w tym projekcie coś bardzo pierwotnego, a zarazem spojrzenie w przyszłość. To rodzaj współczesnego siedliska rodzinnego, zatopionego w gęstym lesie, które chce być absolutnie samowystarczalne – zaznacza architekt Przemek Olczyk.

Dzięki panelom fotowoltaicznym, wkomponowanym w elewacje, budynki będą kumulować energię i ją oszczędzać. Własna plantacja zapewni zdrową żywność. Różnorodność funkcji pozwala w pełni organizować życie nawet małej społeczności.

źródło: Mobius Architekci

Czytaj też: Osiedle | Podróże | Dom | Modernizm | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie