Jak zaprojektować minimalistyczne wnętrze? Przykładem dom pod Łodzią

Projekt tego wnętrza powstał w pracowni 3XEL Architekci. Dom pod Łodzią ma 140 m kw. Mieszka tu małżeństwo z nastolatkiem i psami. Zdjęcia przestrzeni wykonał zespół ZASOBY Studio.

To budynek w zabudowie szeregowej. Dom ma trzy kondygnacje i powstał w wyniku odnowienia starej tkanki architektonicznej. Prace polegały na przeprowadzeniu gruntownego remontu, podczas którego wymieniono instalacje, naprawiono ściany, sufity, wymieniono drzwi i okna. W efekcie przestrzeń wygląda jak nowa.

Sercem budynku jest klatka schodowa łącząca wszystkie kondygnacje. Architekci zaproponowali, by była otwarta, a odsłonięte trzy pierwsze stopnie zdają się zapraszać do wejścia. Wyższe stopnie zyskały bieg ażurowy z prześwitami światła. Elegancji dodano poprzez pełną kremową balustradę. To ukłon w stronę modernizmu.

Dodatkowa przestrzeń powstała w wyniku przebudowy piwnicy. Znajduje się tam garaż, garderoba, łazienka i pomieszczenie gospodarcze. Część dzienna w postaci salonu z jadalnią powstała na parterze. Znajduje się tam też wydłużona kuchnia, toaleta i hol wejściowy.

Wszystkie te pomieszczenia utrzymane są w przytulnym minimalizmie, z użyciem barw takich jak beże, biele, szarości, brązy, a także czerń jako dopełnienie całości – wyjaśniają architekci.

Pokój dzienny jest niewielki. Znajduje się tu część jadalniana, której atrakcją jest duże, przesuwne okno. Można stąd wyjść na taras. W ciepłe dni, rozsunięte okna wizualnie powiększają przestrzeń i wpuszczają zieleń do środka. To miejsce staje się punktem spotkań, gdzie komfort domowego ogniska łączy się z urokami natury na zewnątrz.


Wprowadzając klasyczne formy i starannie dobrany design do wnętrza, tworzymy przestrzeń pełną energii i elegancji. Naturalne materiały, połączone z dbałością o detale nadają wnętrzu wyrafinowanego charakteru – dodają autorzy projektu.

Część prywatna znalazła się na piętrze. Powstała tam główna sypialnia z dodatkowym pokojem do pracy i relaksu. Tuż obok znajdziemy pokój dziecka i łazienkę.

_

O pracowni:

3XEL Architekci to pracownia projektowa z siedzibą w Łodzi. Tworzą ją Justyna i Patryk Ławrynowiczowie. Pracownia działa od 2015 r. i specjalizuje się w przygotowywaniu projektów wnętrz, architektury, formy i obiektów skrojonych na miarę potrzeb. – Wykonujemy i realizujemy projekty zapewniając profesjonalną i indywidualną obsługę na każdym etapie prac – mówią Justyna i Patryk.

projekt: 3XEL

fot. Zasoby Studio

Czytaj też: Dom | Wnętrza | Łódź | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie