Jaki stolik ogrodowy do małego ogrodu wybrać? Najnowsze trendy

Stół jest ważny tak w domu, jak i w ogrodzie. W pogodny dzień nie ma nic lepszego od porannej kawy wypitej na tarasie. Stół przyda się też podczas grillowania i przyjmowania gości w ogrodzie. Jaki wybrać, gdy miejsca na niego nie ma zbyt wiele?  

Na co zwrócić uwagę, wybierając stół ogrodowy?

Gdy urządza się dom, skrupulatnie dobiera się meble i inne elementy wyposażenia wnętrz. Tak samo ważne jest to w ogrodzie. Warto szukać stolika, który będzie pasował do stylu, w jakim urządza się tę przestrzeń. Dobrze jest też wziąć pod uwagę potrzeby – czy wystarczy miejsce do odłożenia filiżanki, czy niezbędna jest ława do biesiadowania? Oczywiście nie można pominąć przestrzeni, jaką się dysponuje. Ale to nie wszystko. Warto pamiętać, że meble ogrodowe muszą nie tylko spełniać oczekiwania w kwestiach estetycznych i praktycznych, ale też być odporne na warunki panujące na zewnątrz. Jaki stolik ogrodowy wybrać do małego ogrodu?

Sprawdź

Jaka wielkość stołu do małego ogrodu?

Gdy dysponuje się niewielką przestrzenią do umeblowania, wówczas trzeba z dużą ostrożnością dobierać meble. Tak, aby zaaranżować funkcjonalną przestrzeń, a nie zastawić jej całej. Na szczęście producenci mebli ogrodowych wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów i proponują nie tylko duże stoły ogrodowe, ale i niewielkie stoliki, a nawet modele rozkładane. Co wybrać?

Na pewno warto pomyśleć o potrzebach. Gdy taras jest mały i w ogrodzie nie da się wydzielić większej przestrzeni, wówczas pozostaje zakup niewielkiego stolika ogrodowego. Najlepiej rozejrzeć się za meblami przeznaczonymi na balkony. Niewielkie stoliki kawowe często mają dodatkową funkcjonalność w postaci schowka. Można postawić na model o regulowanej wysokości blatu. Niski będzie się sprawdzał podczas picia kawy, a podniesiony to idealne rozwiązanie, gdy chce się zjeść posiłek na świeżym powietrzu. Ciekawym rozwiązaniem, które zabiera niewielką przestrzeń, są stoliki półokrągłe przyścienne.

Jeśli lubi się biesiadować na świeżym powietrzu, zapraszać znajomych i bliskich na grilla, a nie posiada się dużego ogrodu, można postawić na stół ogrodowy cateringowy. Składa się go na płasko. Można go więc przechowywać w domu, a rozkładać, nawet na niewielkiej przestrzeni wtedy, gdy zachodzi taka konieczność.

Jaki kształt stolika ogrodowego wybrać?

Gdy nie dysponuje się dużą powierzchnią ogrodu, trzeba szukać mebli, które nie tylko się w nim zmieszczą, ale też sprawią, że optycznie wciąż będzie dużo przestrzeni. Takie złudzenie pozwalają uzyskać stoły z okrągłym blatem. Obłe kształty sprawiają, że meble nabierają lekkości. Ponadto przy okrągłym stole można posadzić w komfortowych warunkach większą ilość gości. To również doskonały wybór, gdy z ogrodu korzystają dzieci. Okrągłe stoły są bezpieczniejsze w użytkowaniu niż kwadratowe czy prostokątne. Te mają za to inne zalety. Prostokątny i drewniany stół z łatwością można dosunąć do ściany, gdy potrzebuje się więcej przestrzeni.

Stolik do małego ogrodu – jaki materiał najlepszy?

Drewno to najczęściej wybierany materiał na meble ogrodowe, gdyż doskonale komponuje się z naturą. Niestety jest równocześnie najdroższym surowcem i najtrudniejszym w pielęgnacji. Drewniane meble mają też zdecydowanie masywniejszy wygląd, więc mogą za bardzo zagracić mały taras. Jeśli jednak ogród urządzony jest w stylu wiejskim, prowansalskim lub rustykalnym, wówczas zdecydowanie warto rozejrzeć się za stolikiem ogrodowym z drewna, ale o mniejszych gabarytach.

Meble do ogrodu produkuje się również z rattanu. To materiał, który sprawia, że prezentują się bardzo elegancko, lekko i dość romantycznie. Warto o nich pomyśleć jako o alternatywie dla drewna w tego typu aranżacjach.

Podobnym, choć sztucznym materiałem jest technorattan. Meble z niego wykonane w odbiorze są jak te wykonane z rattanu, ale są znacznie bardziej wytrzymałe. Występują w wielu kolorach. Pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych ogrodów. Stolik ogrodowy z technorattanu będzie dobrym wyborem, bo jest lekki, ażurowy.

Meble metalowe są bardzo wytrzymałe. Mogą być wykonane zarówno z żeliwa, jak i z aluminium czy stali. Każdy z materiałów powinien być dobrze zabezpieczony przed korozją. Metalowe stoliki do ogrodu sprawdzą się na niewielkich oraz bardziej rozległych powierzchniach. Wybierać można zarówno spośród klasycznego, jak i nowoczesnego wzornictwa.

Kupić można również plastikowe meble na taras. To najtańsza, ale też najmniej trwała opcja. Plusem stolików ogrodowych z plastiku jest to, że są lekkie i łatwe do utrzymania w czystości. Stolik do ogrodu z tworzywa sztucznego pasuje do nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji.

Na pewno to, o czym warto pomyśleć, gdy szuka się stolika do małego ogrodu, to wybór mebla, który ma blat wykonany ze szkła. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na jego transparentność. Dzięki niej stolik prezentuje się znacznie lżej. Optycznie zajmuje mniej miejsca. Ponadto rozświetla taras. Warto szukając małego stolika do ogrodu, wybrać model ze szklanym blatem, niezależnie od tego, z jakiego materiału będzie wykonana jego podstawa.

Stolik do małego ogrodu – najnowsze trendy

W przypadku mebli ogrodowych trudno wskazać trendy dominujące w sezonie. Kluczowe jest bowiem to, w jakim tak naprawdę stylu urządza się taras. Drewniane meble do ogrodu są tak samo popularne, jak i te wykonane z technorattanu, czy metalu. Jednak gdy chodzi o nowoczesne rozwiązania, które przodują, da się wskazać kilka elementów. Stolik ogrodowy, który jest modny i sprawdza się w wielu aranżacjach? To taki, który ma okrągły blat w postaci tacy i metalową podstawę, która krzyżuje się u dołu. To tzw. stolik pomocniczy, który na dużych tarasach stawia się obok fotela lub kanapy, by móc na nim odstawiać napój. Z kolei w małych ogrodach z powodzeniem może odgrywać główną rolę.

Jaki stolik wybrać do małego ogrodu? Na pewno warto postawić na taki, który będzie pasował do stylu, w jakim jest urządzony taras. Trzeba też kierować się potrzebami – czy wystarczy stolik kawowy, czy niezbędny jest stół do spożywania posiłków – wówczas najlepiej pomyśleć o składanym egzemplarzu. Model o szklanym blacie optycznie zajmuje mniej miejsca, ale może się nagrzewać. Minimalistyczny stolik pomocniczy o okrągłym blacie w kształcie tacy i cienkiej ramie będzie doskonałym wyborem zarówno jako główny mebel, jak i jako dodatkowe miejsce do odstawiania naczyń.

Materiał partnera