Jest jak świątynia sztuki. Wyspa Naoshima i muzeum projektu Tadao Ando

Chichu Art Museum zaprojektowane przez Tadao Ando znajduje się na wyspie Naoshima. Wyspa położona jest u wybrzeży wyspy Honsiu w Japonii, to miejsce gdzie sztuka i architektura łączą się z otaczającym krajobrazem w niezwykle harmonijny sposób. Do miejsca zabiera nas fotografka Magdalena Korzewska, która w obiektywie swojego aparatu uwielbia uwieczniać zakątki świata, których architektura robi na niej największe wrażenie.

Tadao Ando, uważany za jednego z najważniejszych współczesnych architektów, jest mistrzem w łączeniu minimalistycznej formy i wyjątkowego podejścia do światła i przestrzeni. Jego prace, charakteryzujące się prostotą, elegancją oraz głębokim szacunkiem dla otaczającej przyrody, perfekcyjne wpisują się w kontekst wyspy Naoshima. To magiczne miejsce, znane również jako “Wyspa Sztuki”, stało się płótnem dla dzieł architekta.

Fotografie pokazują różne etapy twórczości Tadao Ando na Naoshimie. Pierwszy projekt Benesse House Museum powstał na początku lat 90. XX wieku, a jego ostatnia realizacja, otwarta w 2022 roku to Valley Gallery, która prezentuje dzieło Yayoi Kusamy „Ogród Narcyzów”.

Projekt Chichu Art Museum to unikalny przykład minimalistycznego podejścia do architektury. Całe muzeum jest częściowo wbudowane w zbocze wzgórza, tworząc zgrany dialog pomiędzy naturą a strukturą. Chichu oznacza wewnątrz ziemi i nazwa bezbłędnie oddaje charakter budynku. Wykorzystanie naturalnego światła, które przenika przez subtelnie zaprojektowane otwory, tworząc zmienne efekty świetlne wewnątrz przestrzeni wystawienniczych, jest elementem charakterystycznym tego projektu.  Chichu Art Museum jest miejscem ekspozycji zaledwie kilku dzieł sztuki, autorstwa Claude’a Moneta, Waltera De Marii i Jamesa Turrella. Koncepcja muzeum opiera się na tym, aby odwiedzający mogli doświadczyć sztuki w niecodzienny sposób, dzięki spokojnemu otoczeniu i starannie skomponowanym przestrzeniom. To z pewnością jeden z najbardziej niezwykłych przykładów, w jaki architektura może współgrać z dziełami sztuki, tworząc niezapomniane doświadczenie estetyczne. Niestety na terenie muzeum obowiązuje zakaz fotografowania. Ujęcia przedstawiają jedynie wejście do muzeum.


Kolejne zdjęcia pochodzą z wejścia do Muzeum Lee Ufan, które prezentuje monograficzną wystawę dzieł koreańskiego malarza i rzeźbiarza Lee Ufan oraz kadry z niewielkiego muzeum poświęconemu twórczości Tadao Ando. Muzeum z zewnątrz wygląda jak tradycyjny, lokalny dom, doskonale wtapiając się w sąsiedztwo. Jednak wnętrze budynku łączy w sobie tradycyjny wystrój  z charakterystycznym dla architekta betonem. Te kontrastujące elementy przeszłości i teraźniejszości są bardzo intrygujące i idealnie oddają istotę projektów architekta.

Oprócz wspomnianej już Yayoi Kusamy i jej kilku prac na wyspie, inny japoński artysta odcisnął wyraźny ślad na Naoshima. Hiroshi Sugamoto, prezentuje swoją serie prac Seascapes w Benesse House Museum. Fotograf przedstawia horyzonty widziane nad spokojnymi wodami. Te kadry są prawie abstrakcyjne w swojej prostocie, skupiając się na interakcji między wodą a niebem, między przestrzenią a czasem. To podejście jest zgodne z filozofią, która jest obecna na Naoshima, gdzie architektura, sztuka i natura łączą się w harmonijnym dialogu. Niedawno powstała Galeria Time Corridors poświęcona jest temu artyście, znajduje się tam kilkadziesiąt prac Sugamoto w tym minimalistyczna, kubikową szklana herbaciarnia Mondrian, która trafiła na wyspę po rezydencji w Wenecji, Paryżu i Kyoto.

Inne miejsca, które sfotografowała Magdalena Korzewska możecie znaleźć na stronie whiteMAD.pl tutaj:

KIEDY NATURA JEST ARCHITEKTEM. DOLINA WADI RUM W JORDANII

HANSAVIERTEL – MODERNISTYCZNA DZIELNICA BERLINA I JEJ POLSKI AKCENT

JEST JAK KRYSZTAŁ. MUZEUM SZTUKI W TEL AWIWIE

Magdalena Korzewska – pasjonatka podróży, fotografii i architektury. Wielokrotna uczestniczka i laureatka konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie. Prezentowała swoje architektoniczne kadry podczas Wojnowskiego Festiwalu Fotografii w 2022 roku. Zajmuje się usługowo fotografią architektury i wnętrz. Odwiedzała Japonię trzykrotnie. Naoshima skradła jej serce i już planuje powrót na archipelag w 2025 roku, gdy odbędzie się kolejne Triennale sztuki.

zdjęcia: Magda Korzewska (worldinmyeyes.pl)

Czytaj też: Japonia | Ciekawostki | Architekt | Sztuka | Muzeum | Kultura | whiteMAD na Instagramie