Jest kameralne. Osiedle wśród drzew projektu Z3Z Architekci

Kameralne domy Wille Łąkowa zaprojektował Mateusz Zajkowski z pracowni Z3Z Architekci. Osiedle zbudowane zostało wśród drzew w starej części warszawskiej Białołęki – na zielonej Choszczówce. Inwestorem jest firma 4 Building.

Dobra opinia jaką od zawsze cieszy się Choszczówka oraz sąsiednia Dąbrówka Szlachecka jako najstarsze części Białołęki są powodem, dla którego to właśnie w tym miejscu została zrealizowana inwestycja. Jest to miejsce dla osób ceniących ciszę i spokój, jednocześnie pragnących pozostać w bliskości miasta i wszystkich jego atrakcji.

Osiedle jest kameralne, eleganckie i nowoczesne. Architektom przyświecała idea stworzenia budynków w duchu miejskich willi. To przykład architektury, w której zarówno materiał, jak i proporcje grają równoważną rolę.

Projekt przedstawia dwa takie same budynki mieszkalne jednorodzinne dwulokalowe, o rzutach w kształcie dwóch liter „L” połączonych ze sobą. Na parterze dopełnieniem od strony północno-zachodniej są dwie zadaszone wiaty, które domykają rzuty w kształt dwóch prostokątów zbliżonych do kwadratu lekko przesuniętych względem siebie wraz z wychodzącym zadaszeniem nad wejściem. To strefy, w których mieszkańcy mają łatwy dostęp do zielonych ogródków. Dostęp ten ułatwiają ogromne, przesuwane drzwi w części dziennej.


Najbardziej charakterystycznym elementem domów jest elewacja z czerwonej, ręcznie formowanej cegły o rustykalnym charakterze. Elewację uzupełniają także efektowne, choć bardzo wyważone kontrasty kolorystyczne i fakturowe, wprowadzone za sprawą antracytowych płyt z włóknocementu, z których wykonane zostały zadaszenia tarasów oraz zadaszenia wejść i wiat, tworząc formę ramy od strony elewacji frontowej.

Domy zostały wybudowane na wzniesieniu w sąsiedztwie lasu. W efekcie wspinają się na wzgórze, komponując się z otaczającą je zielenią.

projekt: Z3Z Architekci Mateusz Zajkowski

zdjęcia: Radek Gałczyński

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Osiedle | Warszawa | Elewacja | Detal | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie