źródło: tuchola.pl

Jest kręta. Promenada przez jezioro Głęboczek w Tucholi

Tuchola to miasto powiatowe w województwie kujawsko-pomorskim. Dziś mieszka tu blisko 13 tys. osób. Promenada, którą tam zbudowano, jest częścią większego projektu, w ramach którego powstały miejsca do rekreacji i odpoczynku.

Promenada przez jezioro Głęboczek ma 184 m długości. Jej projekt powstał w firmie Pomost ISO 2011. Konstrukcję zbudowano z drewna modrzewiowego i akacjowego. Zamiast prostego pomostu mieszkańcy zyskali krętą ścieżkę, która umożliwia eksplorowanie powierzchni jeziora. Pomost został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwiać swobodne przepływanie kajaków, łodzi oraz rowerów wodnych.

Budowa promenady rozpoczęła się na początku czerwca 2023 r. i trwała kilka miesięcy. W pierwszej kolejności zamontowano stalowe pale, na które położono konstrukcję z pokładem również ze stali.

Projekt zakładał też zainstalowanie na całej długości przeprawy energooszczędnego oświetlenia LED.

Wykonawcą obiektu była firma Mat-Bud Michał Piechowiak. To jedna z czterech inwestycji, na którą gmina Tuchola pozyskała dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład. Dofinansowanie sięga 95% kosztów projektu. Ich łączna wartość wynosi 8 179 373,78 zł, z czego 7 505 000,00 zł stanowi dofinansowanie, a 674 373,78 zł wkład własny gminy Tuchola.

źródło: tuchola.pl

Dofinansowanie obejmuje też budowę centrum sportowo-rekreacyjnego na terenie Szkoły Podstawowej w Legbędzie, budowę skateparku w pobliżu jeziora oraz termomodernizację Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tucholi.

Nietypowa promenada jest kolejnym przykładem wychodzenia poza schemat budowania miejsc do rekreacji nad wodą. Wcześniej pisaliśmy o platformie widokowej na Jeziorze Słupeckim projektu Pawła Grobelnego (czytaj TUTAJ) oraz niezwykłym pomoście dwóch okręgów w Słupcy, również autorstwa Pawła Grobelnego (czytaj TUTAJ).

źródło: UM Tuchola www.tuchola.pl

Czytaj też: Miasto | Zieleń | Meble miejskie | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie