Pomost nie musi być prosty. Taki zbudowano w Słupcy pod Poznaniem

Zakończył się pierwszy etap zagospodarowania Jeziora Słupeckiego w Wielkopolsce. Zamiast budować standardowy, prosty pomost, poproszono projektanta Pawła Grobelnego o stworzenie projektu w innej formie. W efekcie powstał pomost w kształcie połączonych ze sobą dwóch okręgów.

Zbudowany pomost jest pierwszym z kilkunastu elementów powstającej promenady nad jeziorem. Zaproszony do tego przedsięwzięcia został wielokrotnie nagradzany za projekty przestrzeni publicznych Paweł Grobelny (o jego projektach pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ). Zaprojektował on zarówno zagospodarowanie przestrzenne powstającej nad Jeziorem Słupeckim promenady, jak i poszczególne jej elementy – pomosty, siedziska, platformy do siadania, boisko do gry w bule i inne obiekty rekreacyjne. Ukończenie realizacji całości promenady zaplanowane jest na koniec tego roku.

Bardzo zależało mi na wpisaniu się w istniejący kontekst, projektowanie raczej mniejszych obiektów przestrzennych, które dobrze wpiszą się w naturę, i będą wykorzystywać jej walory, a nie konkurować z nią. Poszczególne platformy i tarasy widokowe mają zaprosić mieszkańców Słupcy do częstego korzystania z tej przestrzeni. Cieszę się także, że pomimo, że projekt jest jeszcze w trakcie realizacji, jest bardzo dobrze odbierany przez mieszkańców Słupcy – tłumaczy Paweł Grobelny.

To minimalistyczna konstrukcja, która jest charakterystyczna dla poczucia estetyki projektanta. Oszczędna forma i wykorzystanie naturalnych materiałów (drewno) sprawiają, że nietypowy pomost dobrze współgra z pobliską zielenią.


Paweł Grobelny od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych i przestrzeni okalających budynki biurowe, hotelowe i mieszkalne. Realizacje jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w największym parku miejskim w Szanghaju. Paweł Grobelny jest także autorem serii mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Défense oraz w dzielnicy Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Rok temu zrealizował także zagospodarowanie przestrzenne placu ratuszowego w hiszpańskiej stolicy La Rioja – w mieście Logroño.

fot. Janusz Nowak

źródło: Paweł Grobelny Design (www.pawelgrobelny.com)

Czytaj też: Drewno | Meble miejskie | Minimalizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie