Jest skromny. Letniskowy dom z korka i drewna

Jego powierzchnia użytkowa wynosi 153 m kw. Dom zbudowany został z wykorzystaniem korka i drewna. Jego projekt przygotował Dario Cobo Calvo, a budowę zrealizowano w maleńkiej miejscowośći Navajeda w Hiszpanii.

Choć zbudowany został jako letniskowy, to jego spora powierzchnia sprawia, że właściciele chętnie spędzają tu długie miesiące. Dom zaprojektowany został w taki sposób, aby do jego budowy wykorzystać możliwie dużo naturalnych materiałów. Właściciele wiedzieli, że w całym projekcie najważniejsza nie jest bryła budynku, ale przyroda, która rozpościera się wokół. Dom zbudowano na obrzeżach miejscowości, a przez panoramiczne okna można podziwiać góry i niebo.

Budowę domu zrealizowano z pomocą prefabrykowanych elementów. Laminowane drewniane ramy zostały wykonane w warsztacie i gotowe do montażu przetransportowane na plac budowy. Szkielet budynku powstał w zaledwie tydzień. Zastosowanie drewna laminowanego skróciło czas budowy, zmniejszyło ślad węglowy i zapotrzebowanie na energię. Budynek wyposażony jest w ogrzewanie podłogowe i kominek, jednak z racji ciepłego klimatu, potrzeba jego ogrzewania pojawia się dość rzadko.

Dom ma fasadę, która zbudowana została z użyciem korka i drewna. Dach w środkowej części wykonano z blachy falistej, a przezroczysta warstwa sprawia, że do wnętrza przenika więcej naturalnego światła. Sam budynek ma bardzo prosty kształt. Zaprojektowany został na planie prostokąta i zwieńczony dwuspadowym dachem. Prostotę bryły przełamuje nieco bardziej rozbudowany układ wewnątrz.


Centralna część budynku to strefa dzienna, która jest graniczą pomiędzy strefami prywatnymi. Przeszklone centrum niczym szklarnia kumuluje ciepłe powietrze, które następnie przenika do bardziej zacienionych części domu. Dominują tu ciepłe, naturalne barwy oraz minimalistyczny wystrój. Właściciele ograniczyli liczbę mebli do niezbędnego minimum.

Architektom udało się też zaprojektować antresolę, do której prowadzą kręte schody. To niewielka przestrzeń, która służy jako domowa biblioteczka. Sypialnie zlokalizowane zostały po drugiej stronie budynku.

projekt: Darío Cobo Calvo – gurea arquitectura cooperativa

fot. Javier Bravo, www.javibravo.com

Czytaj też: Hiszpania | Dom | Domek letniskowy | Minimalizm | Okna | Drewno | whiteMAD na Instagramie