Jest z cegły. Maleńki dworzec kolejowy Gałkówek odzyska blask

Start prac remontowych zapowiedzieli kolejarze. Dworzec PKP Gałkówek zostanie przebudowany i przystosowany do współczesnych potrzeb. Ceglany obiekt ma wkrótce wyglądać jak nowy.

Dworzec kolejowy Gałkówek zbudowany został na początku XX wieku. Dzięki zapowiedzianym pracom renowacji poddana zostanie ceglana elewacja. Dworzec zyska również nowe, odtworzone na wzór historycznych okna z ramami w kolorze zielonym. Wzdłuż elewacji wschodniej powstanie rampa, która ułatwi dostęp do budynku i peronu osobom z niepełnosprawnościami.

Zmieni się również część dworca, w której odbywa się obsługa pasażerów. Wnętrze zaprojektowano w nowoczesnej stylistyce. Na posadzce zostaną ułożone szare i czarne płytki gresowe, natomiast na większości ścian (poza tymi przy wejściu do toalet, które będą czarne) pojawią się jasnoszare okładziny. Sufity w holu zostaną wykonane z lameli (drewnianych listew), pomiędzy którymi znajdą się minimalistycznie, liniowe i energooszczędne oprawy LED. Aranżację poczekalni uzupełnią metalowe ławki z drewnianym detalem. Oprócz tego podróżni znajdą w niej gabloty na rozkłady jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów.

Przebudowa dworca Gałkówek stanowi przykład skutecznego wykorzystania środków unijnych, które w tym wypadku dofinansowały sporządzenie dokumentacji projektowej. Priorytetem naszej strategii na lata 2021-2027, w  ramach alokacji Europejskich Funduszy na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko o łącznej wartości 114,1 miliarda zł, jest inwestycja w rozbudowę oraz modernizację infrastruktury kolejowej. Taki kierunek inwestycji ma na celu podniesienie standardu transportu publicznego nie tylko w obrębie poszczególnych regionów Polski, ale i między nimi. Ogromną satysfakcję sprawia nam fakt, iż realizacja projektu będzie odbywać się zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a także uwzględnieniem potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Z ogromną nadzieją wypatrujemy pomyślnego ukończenia prac przy budowie dworca Gałkówek oraz przyszłych inicjatyw transportowych w województwie łódzkim – mówi Angela Martinez-Sarasola, kierowniczka Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Dzięki inwestycji dworzec stanie się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Poza wspomnianą wcześniej rampą zostaną w nim zastosowane takie ułatwienia jak ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, mapy dotykowe dworca, a także kontrastowa kolorystyka wnętrz. Do obsługi osób z niepełnosprawnościami zostaną przystosowane również dworce toalety. Podczas inwestycji planuje się likwidację barier architektonicznych, które utrudniają przemieszczanie się po dworcu i jego otoczeniu.

Tak budynek wygląda PRZED remontem:

fot. Karol.lodz, wikimedia.org, licencja CC BY-SA 3.0

Przebudowany dworzec zyska rozwiązania sprzyjające zużyciu energii. Energooszczędne będzie oświetlenie, a o jego pracę zadba system inteligentnego zarządzania budynkiem, sterujący i nadzorujący pracę urządzeń i instalacji. Zmieni się również otoczenia dworca. W sąsiedztwie budynku przewidziano niewielki parking, a także zadaszoną wiatę rowerową wraz ze stacją naprawy jednośladów. Oprócz tego zostaną ułożone nowe chodniki i uporządkowana zieleń.

Przebudowa dworca Gałkówek będzie kosztować nieco ponad 3 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Wykonawcą robót budowlanych jest MERX sp. z o.o., a dokumentację projektową opracowała pracownia FBT Sp. z o.o. Planowany termin zakończenia inwestycji to lato 2024 roku.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Cegła | Metamorfoza | Zabytek | Detal | whiteMAD na Instagramie