Kameralne osiedle Kamionki Park pod Poznaniem. To projekt Neostudio Architekci

Składa się z dziesięciu budynków mieszkalnych. Osiedle Kamionki Park znajduje się w miejscowości Kamionki pod Poznaniem. To nowoczesne bryły, które zaprojektowali Bartosz Jarosz i Paweł Świerkowski we współpracy z Sandrą Bogucką i Tomaszem Sołtysiakiem.

Osiedle domów jednorodzinnych zbudowane zostało na działce w otoczeniu zieleni. Pracując nad projektem architekci chcieli, aby zabudowania dobrze wpisały się w krajobraz regionu. Rosnąca tu przyroda była z jednej strony inspiracją, a z drugiej sporym wyzwaniem.

Zarówno skala osiedla, jak i rozczłonowanie typologii wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Osiedle obejmuje budynki jednorodzinne dwulokalowe i ma charakter otwarty: brama wjazdowa zamyka wyłącznie ruch kołowy, udostępniając przejście na tereny leśne pieszym i rowerzystom – opisują autorzy projektu.

Budynki mają oszczędną formę. Ich geometria jest prosta, a elewację zdobi tynk przełamany w niektórych miejscach klinkierem.

Charakterystyczny rytm brył i dachów, które nachyleniem skierowane są na południe, łącznie ze zróżnicowaniem elewacji wprowadza pożądany balans między porządkiem, różnorodnością i otoczeniem natury – tłumaczą architekci.

Budynki zostały zaprojektowane jako oszczędne energetycznie. Jednorodne nachylenie dachów umożliwia skuteczne wykorzystanie energii słonecznej, budynki są zasilane przy pomocy paneli fotowoltaicznych, a o temperaturę dbają pompy ciepła.


Każdy lokal ma po 12 pomieszczeń i podobny układ funkcjonalny. Na parterze powstała strefa wejściowa i salon z aneksem kuchennym. Na piętrach urządzono część prywatną z sypialniami.

_

O pracowni:

Neostudio Architekci zostało założone w 2005 roku jako efekt współpracy architektów: Bartosza Jarosza i Pawła Świerkowskiego. Paweł Świerkowski studiował na Facolta di Architettura Politecnico di Milano i na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra architektury w 2002 roku. Bartosz Jarosz studiował na ENSAIS de Strasbourg i na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra architektury w 2003 roku. Dzięki współpracy z wieloma nagradzanymi biurami projektowymi, architekci nabyli rozległe doświadczenie pozwalające kreować estetyczne i efektowne kosztowo rozwiązania dla swoich klientów. Pracownia rozszerza aktywność, podejmując nowe wyzwania w zakresie skali, funkcji, skomplikowania i lokalizacji projektu. Wsparta doświadczeniem i wiedzą współpracujących architektów oraz inżynierów branżowych, oferuje pełny zakres usług projektowych, inżynierskich, kosztorysowych i analitycznych. Gwarantuje dbałość o zapewnienie najwyższej jakości usług i dotrzymanie wyznaczonych umowami terminów.

projekt: Neostudio Architekci

zdjęcia: Paweł Świerkowski

Czytaj też: Osiedle | Poznań | Modernizm | Minimalizm | Detal | whiteMAD na Instagramie