Kamienica przy Marii Konopnickiej 3 – przykład luksusowej architektury mieszkaniowej w Warszawie końca lat 30. XX wieku

Kamienica przy Marii Konopnickiej 3 stanowi wybitny przykład luksusowej architektury mieszkaniowej w Warszawie końca lat 30. XX wieku. Budynek, a zwłaszcza oryginalna, zachowana w całości klatka schodowa w stylu luksusowego funkcjonalizmu, stały się scenerią dla powstałego w 2015 r. serialu telewizyjnego o sławnym przedwojennym aktorze Eugeniuszu Bodo.

Ulica Marii Konopnickiej była pod koniec lat 20. XX wieku nowo wytyczoną przecznicą ulicy F. Nulla. Wielki kryzys zahamował inwestycje na położonych przy niej bardzo atrakcyjnych działkach. Jednak pod koniec lat 30. ulicę, przebiegającą niedaleko Sejmu oraz ziemiańskich willi na skarpie wiślanej, zaczęły zapełniać luksusowe domy zasiedlane przez bogate firmy i majętnych właścicieli.

fot. redakcja whiteMAD/ Mateusz Markowski


Kamienica pod nr 3 została zaprojektowana dla spółki Steinhagen i Saenger SA (fabryki papieru i celulozy) przez duet architektów Jerzego Gelbarda i Romana Sigalina, którzy w dwudziestoleciu międzywojennym wspólnie prowadzili biuro architektoniczne i byli autorami serii luksusowych kamienic. Budynek ukończono w 1937 r. Fasada modernistycznej czteropiętrowej kamienicy z dwoma wykuszami (co jest charakterystycznym rozwiązaniem dla tej spółki architektów) i centralnie usytuowaną bramą, została wykończona okładziną z piaskowca szydłowieckiego. Dom w stylu luksusowego funkcjonalizmu mieścił cztero- i pięciopokojowe mieszkania, do których prowadziła elegancka klatka schodowa oraz winda. Panowie w swoich projektach często inspirowali się architekturą Paryża, dlatego też stworzone przez nich budynki zyskały przydomek “paryskich”. Obaj zginęli podczas wojny – Gelbardar na Majdanku, Sigalin w Katyniu. O innym, bardzo podobnym budynku autorstwa słynnego duetu pisaliśmy TUTAJ.

fot. redakcja whiteMAD/ Mateusz Markowski

Konopnickiej 3

Podczas powstania warszawskiego dom znalazł się w rejonie ciężkich walk. Elewacja kamienicy bardzo ucierpiała od ostrzału. Piaskowcowe płyty zostały roztrzaskane pociskami. W 1967 roku wykonano renowację fasady. Prace wykonano jednak z błędami i elewacja znów wymagała naprawy.
Dotacja miasta, przyznana na remont kamienicy przy ul. Marii Konopnickiej 3, pozwoliła na przywrócenie modernistycznego wykończenia fasady. Zakończone w 2020 roku prace miały na celu naprawę i rekonstrukcję okładziny piaskowcowej. Kwota dotacji m.st Warszawy na remont elewacji kamienicy to 74 000 zł, co stanowiło 40,5 % całości kosztów prac.
Nieparzysta pierzeja ul. Konopnickiej z powstałymi tam w latach 30. domami, to przykład bardzo modnego w tamtym czasie modernizmu. Architektura budynku pod nr 3, a zwłaszcza oryginalna, zachowana w całości klatka schodowa w stylu luksusowego funkcjonalizmu, stały się scenerią dla powstałego w 2015 r. serialu telewizyjnego o sławnym przedwojennym aktorze Eugeniuszu Bodo.

Źródło: um.warszawa.pl

Zobacz też: Architektura | Kamienica | Architektura w Polsce | Zabytek | Warszawa | Ciekawostki