KEMBALI. POWRÓT DO NATURY. Nowa kolekcja rzeźbionej biżuterii z Bali.

Kembali w języku indonezyjskm oznacza powrót. Anna Orska po blisko ośmiu latach od pierwszej projektowej podroży, wróciła na Bali, by odkryć jak wiele zmieniło się na wyspie. To samo miejsce okazało się nie być już takie samo. Tworząc kolekcję biżuterii Kembali projektantka sięgnęła więc do niezmiennych balijskich korzeni: natury, rzemiosła i rytuału. Te trzy rzeczy są ze sobą złączone,  codziennie się przenikają  i stanowią to, co można by nazwać esencją wyspy.

WYSPA DUCHÓW, KWIATÓW I ARTYSTÓW

O niezwykłej mocy natury mieszkańcy Bali, wyspy duchów i kwiatów, wiedzą od tysiącleci. Bujna miejscowa roślinność tworzy największą naturalną aptekę świata. Nie tylko żywi, chroni i inspiruje – jest także nieodłączną częścią wielu rytuałów, które wybijają rytm życia na wyspie. Miejscowe rośliny, owoce i kwiaty są podstawowym komponentem darów, wielokrotnie składanych każdego dnia w przydomowych sanktuariach. Pełnią rolę łącznika między tym co nadprzyrodzone, a tym, co codzienne; tym co, namacalne, a tym, co magiczne. Są podstawą dziękczynnego rytuału Canang Sari, w ramach którego każdy członek rodziny składa w domowej świątyni swój koszyczek, ręcznie upleciony z liści palmowych, wypełniony kolorowymi kwiatami i zapalonym kadzidełkiem. Złożone na ołtarzu dobrych duchów mają wybłagać mieszkańcom harmonię, równowagę i pokój.

JUBILERSKIE RZEŹBY

W kolekcji Kembali znalazła się srebrna i pozłacana biżuteria z kontrastującymi, czarnymi i białymi, rzeźbionymi kwiatami: różą, chryzantemą, kwiatem lotosu i hibiskusem. Wszystkie te rośliny mają na Bali swoje symboliczne znaczenie. Biały kwiat lotosu jest znakiem niewinności, hibiskus jest symbolem odwagi, natomiast chryzantemy w krajach Azji są utożsamiane z radością i długim życiem.

Ręcznie rzeźbiona biżuteria wykonana została przez lokalnych mistrzów w przekazywanej z pokolenia na pokolenie technice i tradycyjnych materiałach. Każdy element powstawał od kilku do kilkunastu godzin. Z okolic Ubud komponenty trafiły na jubilerski stół ORSKA, gdzie oprawione zostały formy przypominające węża. W kulturze balijskiej ode, czyli wąż, jest pozytywnym symbolem o bogatym znaczeniu. To dlatego stał się przewodnim motywem całej kolekcji – precyzyjnie odwzorowane wężowe łuski oplatają czarne i białe rzeźby kwiatów, spowijają palce pod postacią szerokich pierścionków, otaczają nadgarstki oraz dekolty w formie zdobnych łańcuchów tworzących bransoletki i naszyjniki. Symbol węża zachęca by odrzucić to, co nam nie służy i zrobić miejsce na nowe.

POWRÓT DO NATURY

Silna więź między naturą a ceremoniami zrodziła pytanie o obecność rytuału także w naszym życiu. Coraz częściej szukając wytchnienia uciekamy na łono natury. Przyroda koi i inspiruje, kontakt z nią jest najlepszym lekarstwem na stres, zabieganie i codzienne wyzwania życia w dużym mieście. Kolekcja biżuterii Kembali ma być przypomnieniem, że powrót do natury powinien być naszym najważniejszym rytuałem.

ORSKA:

ORSKA tworzy biżuterię z charakterem, jej projekty są wyraziste, a często kontrowersyjne. Surowość form, szorstkość faktur i odmienna idea, stojąca za każdą kolekcją, oddają temperament marki. Biżuteria marki ORSKA nie jest dodatkiem. Ona sama w sobie tworzy kreację. Specyficzne wzornictwo Anny Orskiej jest dla odważnych osób, poszukujących oryginalnej formy stylu. Każdy egzemplarz ma indywidualny charakter. To zasługa ręcznego wykonania oraz sięgania po osobliwe, często niepowtarzalne materiały. Komponenty pochodzą z różnych części świata i z różnych epok, podobnie jak sama koncepcja kolekcji. Autorskie projekty są doceniane przez światową prasę modową, z włoskim Vogue Accessory i niemieckim Vogue na czele. ORSKA jest niepokorna, różnorodna i nieprzewidywalna. Nie boi się eksperymentów. Wciąż poszukuje. To jedno jest w niej niezmienne.

Zobacz również: Moda | Biżuteria | Nowa kolekcja