Kolejny remont gdańskiego zabytku. Dawniej mieściła się tam słynna Café Halbe Allee

Budynek przy al. Zwycięstwa 43A w Gdańsku wkrótce znów będzie zachwycał. Miejsce kojarzone jest przez Gdańszczan z przedwojenną kawiarnią, która nosiła nazwę Café Halbe Allee – Połowa Alei. Wartość inwestycji to ok. 6 mln zł. Przewidywany termin zakończenia remontu i przebudowy restauracji to koniec trzeciego kwartału 2024 r.

W budynku od 1903 roku aż do końca II wojny światowej działała popularna kawiarnia Café Halbe Allee – Połowa Alei. Powstanie budynku datuje się na 1890 r. Do niedawna działało tam Centrum Medyczno – Stomatologiczne “Vis – Dent”. Obiekt wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków miasta Gdańska. Aktualnie przeprowadzany jest remont i przebudowa budynku, który odbywa się w ramach Gdańskiego Programu Ochrony Zabytków.

Przyszły wygląd dawnej Café Halbe Allee


Prace mają na celu przywrócenie obiektowi dawnej funkcji poprzez zlikwidowanie wtórnych podziałów i wprowadzenie jednolitego przeznaczenia w otwartej przestrzeni, a także przestrzenne uporządkowanie wnętrza z ponownym uwzględnieniem funkcji usługowo – gastronomicznej. Zakres prowadzonych prac obejmuje m.in.: renowację i rekonstrukcję ozdobnych elementów architektonicznych, takich jak słupy, dekoracyjne belki stropowe, rekonstrukcję historycznych drzwi i okien, wewnętrznych płycin podokiennych oraz zewnętrznych rolet.

Budynek w czasach swojej świetności i przed rozpoczęciem prac remontowych. Źródło: fotopolska.eu i Gdańskie Nieruchomości

Elewacja budynku zostanie przywrócona do historycznej formy poprzez rekonstrukcję zewnętrznych przegród budowlanych wraz z detalami architektonicznymi. Odtworzony zostanie układ szachulcowy ścian z krzyżulcami w strefach podokiennych oraz płycin nadokiennych od strony zewnętrznej. Docieplenie budynku zostanie wykonane od wewnątrz, tak aby zmodernizowany budynek spełniał współczesne wymagania energetyczne. Zamontowany zostanie także monitoring oraz instalacja Building Management System, pozwalająca na monitorowanie zużycia energii i mediów.

Zachowana zostanie historycznie wykształcona struktura przestrzennej zabudowy terenu i zieleni. Przed budynkiem, zgodnie z przekazami archiwalnymi, zaprojektowany został dziedziniec oraz taras zewnętrzny. Prace remontowe zaplanowane w budynku przywrócą mu wygląd z czasów jego świetności.

Źródło: Gdańskie Nieruchomości

Czytaj też: Architektura w Polsce | Architektura | Metamorfoza | Renowacja | Historia | Gdańsk