Kolonia Zgorzelec w Bytomiu odzyskuje blask! Ceglane domy jak nowe

Kolonia Zgorzelec zbudowana została w latach 1897-1901. Kompleks ceglanych budynków właśnie przechodzi metamorfozę. Gruntowny remont obejmuje wszystkie domy, a część jest już gotowa.

O postępach prac poinformował UM Bytom. Na zdjęciach możemy zobaczyć zabytkowe osiedle po metamorfozie. W ramach rewitalizacji odnowione zostaną 24 budynki, dziesięć zamieszkałych budynków wspólnot mieszkaniowych i 14 gminnych. Dodatkowo nowe oblicze zyska otoczenie budynków – pojawią się nowe chodniki, place zabaw i miejsca rekreacyjne.

Wyremontowano pierwsze cztery familoki. W każdym powstanie od dwóch do czterech lokali mieszkalnych o powierzchni od 47 do 75 m kw.

Za nami odbiór techniczny budynków o numerach 16, 27, 28 i 32. Zakres prac był ogromny, bo niezbędny był kapitalny remont począwszy od robót konstrukcyjnych związanych z wymianą stropów i odtworzeniem ścian, a skończywszy na wymianie stolarki i wszystkich instalacji – mówi Magdalena Górak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.

Wkrótce zakończy się remont kolejnych. To budynki o numerach 10, 11, 12, 13 i 14. Drugie życie dostanie też budynek dawnej piekarni i pralni przy Kolonii Zgorzelec 31. Trwa obecnie procedura związana ze zmianą dokumentacji projektowej, która jest niezbędna, by nadać budynkowi funkcje mieszkalne. Na remont tego budynku miasto chce zdobyć dofinansowanie ze środków zewnętrznych.


Wrażenie robi skala prac. W zabytkowych budynkach odnowiono dosłownie wszystko: wzmocniono fundamenty, położono nowe stropy, naprawiono ściany, dachy i wykonano ocieplenie. Całość prac przebiega pod nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.

Kolonia Zgorzelec zbudowana została z inicjatywy niemieckiego szlachcica Huberta von Tiele-Wincklera. Osiedle powstało na zamówienie Katowickiej Spółki Akcyjnej dla Górnictwa i Handlu dla pracowników Huty Hubertus. Budynki mają jedną lub dwie kondygnacje i są podpiwniczone. Ściany wykonano z czerwonej cegły i unikano wyszukanych zdobień. Osiedle w 1994 roku zostało wpisane do rejestru zabytków.

źródło: archiwum UM Bytom, fot. H. Klimek, A. Janocha

Czytaj też: Bytom | Zabytek | Metamorfoza | Cegła | whiteMAD na Instagramie