Koniec wielkiej przebudowy. Aleja Wojska Polskiego w Szczecinie otwarta

Aleja Wojska Polskiego w Szczecinie jest jedną z głównych ulic miasta. Od poniedziałku 28 sierpnia mogą z niej korzystać kierowcy. Kilka dni wcześniej przebudowana aleja została oddana mieszkańcom.

Przebudowana aleja zmieniła swój wygląd i korzystanie z niej odbywa się na nowych zasadach. To teraz atrakcyjne miejsce do spacerów, a ruch aut został uspokojony. Podczas prac położono nową nawierzchnię, zbudowano nowe chodniki, 173 miejsca parkingowe dla aut z czego sześć dla samochodów elektrycznych i dziewięć dla osób z niepełnosprawnościami.

Co ważne, podczas prac budowlanych wykorzystano nie tylko nowe materiały, ale też pochodzące z recyklingu. Drogowcy ułożyli blisko 800 ton kostki kamiennej, którą pozyskano rozbierając starą nawierzchnię. Kostka zanim trafiła na aleję została poddana obróbce mechanicznej. Ścięto górne krawędzie kostki i powierzchnię wyrównano. Takie kostki z recyklingu ułożono w pobliżu miejsc parkingowych przy rondzie Plac Zgody oraz na placach. Wcześniej miasto Szczecin nie korzystało na taką skalę z materiałów kamiennych z odzysku.

Ciekawostką jest też wyeksponowane historycznego torowiska, które zostało odkryte podczas prac rozbiórkowych. Tuż obok ustawiono słup przystankowy, którego wygląd nawiązuje do historycznych przystanków, które w Szczecinie znajdowały się przed II wojną światową. W dobrym wyeksponowaniu torowiska oraz ustawieniu symbolicznego przystanku w historyzującej formie brał udział Michał Dębowski, który jest Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Aleja to przestrzeń, z której korzystać mają nie tylko zmotoryzowani, ale głównie piesi i rowerzyści. Aby poprawić komfort przemieszczania się posadzono nową zieleń – to między innymi 154 nowe drzewa (planty, magnolie i brzozy) oraz prawie dwadzieścia tysięcy krzewów.

Co się zmieni dla kierowców? Aleja ma nową organizację ruchu. Na odcinku od Placu Zwycięstwa do Placu Szarych Szeregów kierowcy będą mogli jeździć prędkością 30 km/h.

Całość uzupełniają elementy małej architektury. Przebudowana Aleja Wojska Polskiego w Szczecinie ma nowe ławki i “ławkodonice”, które ustawiono w pobliżu zieleni.

Swoje miejsce zyskały dzieci. Na Placu Zgody powstał plac zabaw z infrastrukturą dla najmłodszych. Dzieci mogą tu korzystać z trampolin, instalacji pozwalającej grać w głuchy telefon. Na Alejach działa tez nowa fontanna.

Przesuń suwak PRZED i PO:

Wprawdzie Aleja została otwarta dla mieszkańców, ale drogowcom pozostały do wykonania ostatnie prace związane z elementami małej architektury i zieleni. Przebudowa Alei kosztowała ponad 43 mln zł. Jej projekt przygotowała Pracownia Architektoniczna ARCHAID Jacek Szewczyk, a prace wykonała Firma Budowlano – Drogowa MTM S.A. Nadzór inwestorski nad przebudową wykonywany był przez spółkę Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

źródło: UM Szczecin, www.facebook.com/szczecin.eu

Czytaj też: Szczecin | Miasto | Urbanistyka | Place, Skwery, Parki  | Woonerf  | whiteMAD na Instagramie

Przesuń suwak PRZED i PO:Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły