Kopuła odsalająca wodę. To sposób na braki wody pitnej! 

To prawdziwe kolosy! Zaprezentowana przez pracownię Cosimo Scotucci kopuła odsalająca wodę nazwana dH2Ome to samowystarczalna pod względem energetycznym konstrukcja, której zadaniem jest odsalanie wody morskiej i zmienianie jej w wodę pitną, która następnie transportowana ma być rurociągami do regionów borykających się z niedoborem wody pitnej. Co więcej, dH2Ome ma być zeroemisyjna, a panele fotowoltaiczne, którymi będzie pokryta kopuła, mają produkować więcej energii niż potrzeba do zasilenia obiektu.

Choć woda pokrywa aż 71% naszej planety, to zaledwie 3% jej objętości stanowi woda pitna. Co więcej, większość wody pitnej zakumulowana jest w pokrywach lodowych, lodowcach lub w wodach podziemnych, do których ciężko się dostać. Woda pitna ze względu na swoje szerokie zastosowanie w niemal każdej dziedzinie życia człowieka ,staje się powoli towarem deficytowym. Braki wody pitnej od lat obserwowane są w krajach afrykańskich, czy w obszarze Półwyspu Arabskiego, jednak już niedługo problem ten może dotyczyć każdego kraju świata. Ciekawostką jest fakt, że Polska, która mogłoby się wydawać, że nie jest narażona na brak wody pitnej, jest w sytuacji gorszej niż na przykład Egipt.


Problem braku wody pitnej może stać się w przyszłości kością niezgody prowadzącą do konfliktów międzynarodowych, ale także może prowadzić do susz, skutkujących klęską głodu, a co za tym idzie migracją z terenów pustynniejących.

Problem ten został podjęty na jednym ze szczytów ONZ, gdzie uchwalono 17 punktową agendę „The 2030 Agenda for Sustainable Development”. Jednym z 17 punktów był temat znikających zasobów wody pitnej, który uznano za jeden z najważniejszych elementów strategii zrównoważonego rozwoju. Więcej na temat strategii dowiesz się TUTAJ: https://sdgs.un.org/goals 

W celu rozwiązania problemu braku wody pitnej architekt Cosimo Scotucci  zaproponował stworzenie gigantycznych konstrukcji odsalających wodę pochodzącą z mórz i oceanów. Zaproponowana przez niego kopuła odsalająca wodę, nazwana dH2Ome, to olbrzymi półsferyczny obiekt, który może powstać nieopodal brzegu kraju, który boryka się z brakiem wody pitnej.
Jak działa kopuła odsalająca wodę? Dość prosto! Olbrzymi obiekt gromadzi światło słoneczne i akumuluje je niczym soczewka. Skupione promienie słoneczne nagrzewają wodę, która w wyniku parowania skrapla się na ścianach kopuły w postaci odsolonej wody pitnej. Oczyszczona woda spływa po ścianach konstrukcji, a następnie jest transportowana rurociągami do pobliskich rezerwuarów.

„Chcę w ten sposób stworzyć holistyczne rozwiązanie, aby jednocześnie rozwiązać kryzys wodny i problemy społeczno-ekonomiczne, z którymi borykają się kraje słabo rozwinięte i rozwijające się. Wiele krajów, które doświadczają poważnych susz i niedoboru wody, znajduje się w strefie tropikalnej, a większość z nich to kraje, w których słońce świeci przez większość roku i jest zdecydowanie największym źródłem energii.” – tłumaczy autor Cosimo Scotucci 

Dodatkowym atutem rozwiązania jest fakt, że przy skraplaniu się pary otrzymywana jest jako produkt uboczny sól, która może być sprzedawana. Ważny jest również fakt, że kopuła będzie w pełni samowystarczalna pod kątem energetycznym za sprawą paneli fotowoltaicznych, a także będzie w pełni zeroemisyjna.

„dH2Ome kładzie podwaliny pod lepsze społeczeństwo: kobiety i dzieci nie będą już odpowiedzialne za poszukiwanie wody, przemierzając długie dystanse w celu jej pozyskania, narażając się na zagrożenia i niebezpieczeństwa. Nie będą już obciążone kryzysem wodnym, będą mogły dbać o siebie i swoje rodziny, zakładać małe firmy lub kontynuować edukację. Dostęp do bezpiecznej wody jest ważny dla zdrowia kobiet i ich dzieci w czasie ciąży i po niej.” – dodaje Scotucci 

Co ciekawe podobne rozwiązania powstają również w Polsce. Przypominamy poniższe tematy: 
– 
POLKA WYMYŚLIŁA, JAK POZYSKAĆ PITNĄ WODĘ Z OCEANU. OTO PROJEKT ICEMILL 
– W GDYNI BUDUJĄ PŁYWAJĄCĄ ODSALARKĘ WODY. TRAFI NA BLISKI WSCHÓD

Czytaj więcej: Ciekawostki | Edukacja | Ekologia | Wydarzenia

 

źródło: Cosimo Scotucci  / https://www.mvrdv.nl/about/team/134/cosimo-scotucci