Kamienica na wizualizacji. Fot. Rega Projekt

Wrocław: kamienica przy Krupniczej przejdzie remont. Powstaną tam luksusowe apartamenty

Duża kamienica stojąca w sercu Wrocławia pod adresem Krupnicza 6-8 przejdzie renowację. Choć budynek przetrwał wojnę, na przestrzeni lat utracił wiele ze swojego pierwotnego wyglądu. Podczas prac zostanie przywrócony dawny charakter bryły – wszystko odbędzie się w konsultacji z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. W budynku znajdzie się 12 luksusowych apartamentów z widokiem na Stare Miasto lub dziedziniec wewnętrzny. Projekt renowacji gmachu wykonała pracownia Rega Projekt.

Budynek przy ul. Krupniczej 6-8 we Wrocławiu został wzniesiony w 1910 roku według projektu braci Erlichów, jako dom handlowy J. Z. Hamburger. Mieścił on eleganckie sklepy i kawiarnie w skrzydle głównym, a w części mniej reprezentacyjnej oraz w oficynach –  biura, małe sklepy i zakłady produkcyjne.

Kamienica Krupnicza 6-8 obecnie. Autor zdjęcia: Neo[EZN]/fotopolska.eu, Licencja: CC-BY-SA 3.0

Krupnicza 6-8


Gmach posiadał od czterech do pięciu kondygnacji w różnych częściach bryły. Oryginalna fasada o cechach niemieckiej secesji (Jugendstil) w części północnej złożona była z czterech wykuszy i wykończona okładziną z piaskowca. Wykusze ozdobiono płycinami z symbolami handlu i pracy oraz motywami dzieci i zwierząt. Dzięki umiejętnym zabiegom elewacja zyskała dynamiki i charakteru nowoczesnej (jak na tamten czas), wielkomiejskiej architektury zachodu. Druga część fasady nie była tak efektowna. Budynek historycznie zaprojektowano z dbałością o zachowanie wielofunkcyjności i łatwości jego przekształcenia. Układ konstrukcyjny słupowo-ryglowy pozwolił na realizację rzutu z otwartymi przestrzeniami obsługiwanymi przez sześć wejść, pięć klatek schodowych i trzy windy. Monumentalna bryła i mocne elewacje sprawiły, że obiekt stał się godnym reprezentantem architektury wielofunkcyjnych kamienic dochodowych okresu przed I wojną światową, a tym samym istotnym akcentem urbanistyki historycznego centrum Wrocławia.

Krupnicza 6-8 obecnie i po renowacji. Fot. Piotr Popów i Rega Projekt

Krupnicza jako jedna z niewielu ulic Starego Miasta Wrocławia zachowała niemal w całości swój pierwotny wygląd. Tym bardziej podczas prac projektowych dołożono wszelkich starań, aby odtworzyć wygląd i charakter dawnej bryły. Prace projektowe zostały zrealizowane w konsultacji z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i polegały w szczególności na renowacji i odtworzeniu historycznych okien, detalu rzeźbiarsko- sztukatorskiego, a także odtworzeniu portalu wejściowego od ul. Krupniczej i przywróceniu mu rangi reprezentacyjnego wejścia głównego do obiektu. W projekcie przewidziano również odtworzenie oryginalnych podziałów witryn sklepowych z projektem przestrzeni pod szyldy, aby poprzez usystematyzowanie i ujednolicenie reklam ukazać elegancję obiektu.

Kamienica na wizualizacji. Fot. Rega Projekt

Ponadto przewidziano zmiany we wnętrzu obiektu polegające na przebudowie holu wejściowego z wydzieleniem wiatrołapu i reprezentacyjnego foyer z otwartą klatką schodową. W obrębie przebudowywanych pięter budynku zaplanowano zmianę sposobu użytkowania istniejących lokali usługowych na lokale mieszkalne, wydzielając na każdej z dwóch kondygnacji mieszkalnych po 12 luksusowych apartamentów z widokiem na Stare Miasto lub dziedziniec wewnętrzny. Dzięki istniejącej wysokości kondygnacji, każdy z apartamentów posiada możliwość budowy antresoli wewnętrznej mieszczącej dodatkową przestrzeń sypialnianą.

Krupnicza 6-8
Kamienica na wizualizacji. Fot. Rega Projekt

Zespół projektowy liczy, że dzięki pełnemu poszanowaniu istniejącej tkanki, włożonemu zaangażowaniu w poznanie historii oraz charakteru miejsca, a także przeprowadzonym analizom, stworzony projekt przebudowy i remontu przyczyni się do odzyskania przez przedwojenny dom handlowy dawnej rangi i ponownie dzięki nowej funkcji oraz odtworzeniu historycznej elewacji odciśnie się wyraźnie, jako charakterystyczny punkt na zabytkowej mapie ścisłego centrum stolicy Dolnego Śląska.

Źródło: regaprojekt.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Renowacja | Zabytek | Wrocław | ArchitekturaKamienicaMetamorfoza