Krystian Lupa, Et in desertum ego, rysunek cyfrowy

Krystian Lupa – „Wyspa”. Rusza nowa wystawa w MOCAK-u

Już za kilka dni w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie – MOCAK rusza wystawa Krystian Lupa – „Wyspa”. To dobra okazja, by poznać twórczość graficzną artysty. Choć Krystian Lupa jest uznawany za jednego z najlepszych reżyserów teatralnych w Polsce to jego związki ze sztuką mają głębszy wymiar.

Krystian Lupa to po Wyspiańskim, Kantorze i Grotowskim kolejne objawienie teatralne. Jego spektakle przeszły do historii i DNA teatru. Jest wizjonerem, performerem i natchnionym operatorem sceny. Takie osobowości zawsze się w sobie duszą. Wyzwalają energię i szukają spełnienia na różnych polach. Nawet teatr im nie wystarcza, chociaż to medium twórczo najbogatsze.

Krystian Lupa studiował na ASP w Krakowie i nadal ciągnie go do obrazu. Realizuje to w doskonałych wideoscenografiach oraz w rysunkach, obecnie przede wszystkim komputerowych. Jakby tego było mało, uprawia również autobiograficzne pisarstwo. Analizuje siebie i bliskich. Ponieważ jest człowiekiem otwartym oraz bezwstydnym – w dobrym znaczeniu tego słowa – te historie mają moc wyznania.

Krystian Lupa, Wyspa 3, rysunek cyfrowy

Wystawie rysunków pod tytułem Wyspa towarzyszyć będzie tak samo zatytułowana książka, łącząca rysunki z tekstami. Wprowadzenie słowa „wyspa” należy traktować jak wyznanie.

Krystian Lupa – „Wyspa”

Kuratorka: Maria Anna Potocka

Koordynator: Dominik Kuboń

Termin wystawy: 27.10.2023 – 03.03.2024

Wernisaż: 26.10.2023 

Miejsce: Galeria Beta, MOCAK

Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wystawy.

W MOCAK-u odbędą się jednocześnie trzy inne wystawy, o których już pisaliśmy. Aby poznać szczegóły kliknij w tytuł wybranej: Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej, Malarstwo – złote medium sztuki. Kolekcja MOCAK-u, „Uczyń to realnym. Czyli podobnym do czego?”. Współczesna sztuka litewska.

źródło: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie – MOCAK (www.mocak.pl)

Czytaj też: Kraków | Muzeum | Sztuka | Kultura | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie