Fot. Marcin Budziński, WAKEUPTIME

Mural z ks. Janem Kaczkowskim ozdobił ścianę kamienicy w Jego rodzinnym Sopocie

Sopot wzbogacił się o nowy mural. Ten jest wyjątkowy i nietypowy. W oknie kamienicy przy al. Niepodległości 769 stoi zmarły siedem lat temu kapłan, ks. Jan Kaczkowski, a poniżej znajduje się jeden z Jego słynnych cytatów. Wykonawcą muralu jest firma WAKEUPTIME z Gdańska, która spędziła nad nim cztery dni.

Pomysłodawczynią muralu jest p. Ewa Hirsz – plastyczka mieszkająca w kamienicy przy Al. Niepodległości 769 w Sopocie – na ścianie której widnieje mural. Dzieło inspirowane jest zdjęciem ks. Jana Kaczkowskiego autorstwa fotografa Damiana Kramskiego z Gdyni. Inicjatorem działań jest Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego, która wybrała cytat będący częścią muralu:

CZAS TO JEST COŚ NAJCENNIEJSZEGO, CO MOŻEMY DAĆ DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI…

Cytat z „czasem” w tle, w bardzo ruchliwym miejscu w Sopocie, ma przypominać o byciu z drugim człowiekiem w codziennym, ciągłym zabieganiu.

Fot. Marcin Budziński, WAKEUPTIME


Z uwagi na to, iż kamienica znajduje się pod nadzorem Konserwatora Zabytków, wszystkie projekty i każdy kolor musiały być potwierdzone z urzędem. Biuro Konserwatora Zabytków w Sopocie niezwykle przychylnie odniosło się do przedstawionego projektu muralu. W jego powstanie zaangażowało się ponad 170 osób, które poprzez portal zrzutka.pl uzbierały kwotę potrzebną na sfinansowanie tego projektu.
To dzięki nim mural jest nie tylko bardzo ładnym obrazem, ale przede wszystkim jest ważnym przesłaniem ks. Jana Kaczkowskiego.
Ks. Jan Kaczkowski – dając swój CZAS Patrykowi Galewskiemu (bohaterowi filmu “Johnny”) – uratował jego życie. Dzisiaj Patryk w ramach fundacyjnego projektu PaKa – INNE GAROWANIE przekazuje dzieciakom w tarapatach wszystkie te wartości, które kiedyś otrzymał od ks. Jana. Daje tym dzieciakom swój czas i uważność, by pokazać, że są ważni – bez względu na to kim są i w jakim miejscu aktualnie się znajdują.

Fot. Marcin Budziński, WAKEUPTIME

Jan Kaczkowski

Postać ks. Jana patrząca z okna kamienicy to czwarte z kolei upamiętnienie kapłana w jego rodzinnym Sopocie. W 2017 r. w kościele św. Jerzego została odsłonięta poświęcona mu tablica, rok później powołano fundację jego imienia. W 2019 r. jego imię nadano jednemu ze skwerów. Ks. Kaczkowski został także patronem sopockiego Domu Gościnnego LukLuk. W 2022 r. jego imię otrzymała aula III Liceum Ogólnokształcącego, co upamiętnia pamiątkowa tablica.

Wykonawca: WAKEUPTIME

Źródło: Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego

Czytaj też: Elewacja | Kamienica | Murale | Miasto | Sopot | Ciekawostki

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły