Fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Łąkowa 18 jest jak nowa! To kolejna znakomita realizacja z Gdańska

Kolejna gdańska kamienica przeszła kompleksową renowację. Budynek pod adresem Łąkowa 18 to klasycystyczna, XIX-wieczna kamienica, która dzięki unijnemu dofinansowaniu właśnie odzyskała dawny blask. Jest to jedna z najwęższych budowli w mieście, z szeroką na niespełna 5,5 metra ścianą od ulicy Łąkowej.

Wąski kształt kamienicy podkreśla i uwydatnia też to, iż jest budynkiem wolnostojącym. Dawniej był częścią pierzei, lecz sąsiadujący z nim obiekt zniknął, tak jak wiele innych w okolicy. Dzisiejszy układ ulicy Łąkowej częściowo naśladuje jej dawny wygląd. Praktycznie cała składa się z dwóch jezdni przedzielonych pośrodku alejkami z pasem zieleni. Ulica Łąkowa była niegdyś reprezentacyjną aleją jarzębinową.

Łąkowa 18. Fot. Gdańskie Nieruchomości

Łąkowa

Inwestycję zrealizowano w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jest to przedsięwzięcie kompleksowej modernizacji energetycznej budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej, należących do Gminy Miasta Gdańska. Program ma na celu zwiększenie komfortu użytkowania oraz komfortu cieplnego.

Podczas prac remontowych w kamienicy przy ul. Łąkowej 18 odtworzono i podkreślono detale architektoniczne budynku, których został na przestrzeni lat pozbawiony. Przeprowadzono także prace termomodernizacyjne oraz całkowicie odnowiono cztery mieszkania, piwnicę, poddasze i klatkę schodową, zachowując tam oryginalne i charakterystyczne schody. Wzmocnieniu lub częściowej wymianie uległy stropy i konstrukcja dachu. Stolarka okienna i drzwiowa została wykonana na wzór historycznej, pasującej do nowego oblicza kamienicy. W budynku zamontowano urządzenia instalacji Building Management System, pozwalające na monitorowanie zużycia energii i mediów.

Remont trwał 12 miesięcy. W najbliższym czasie do budynku wprowadzą się cztery gdańskie rodziny. Koszt tej inwestycji to prawie 2 300 000 zł.

Źródło: Gdańskie Nieruchomości

Czytaj też: Architektura | Metamorfoza | Renowacja | Historia | Gdańsk