Powstały pierwsze klocki LEGO z odzyskanych butelek. 

Klocki LEGO z odzyskanych butelek PET to kolejny krok na drodze ekologicznej rewolucji zachodzącej w duńskim koncernie zabawkowym. Firma od kilku lat zapowiada, że ich głównym celem na najbliższe lata jest modyfikacja klocków w taki sposób, by były produkowane z poszanowaniem dla środowiska i surowców.

Powstały pierwsze klocki LEGO z odzyskanych butelek PET to narazie prototypy, które będą testowane w różnych warunkach i warianatach, aby móc określić ich wytrzymałość, trwałość, a także możliwości usprawnienia. Jak zapowiada duński koncern, do 2030 roku wszystkie klocki LEGO będą wykonywane z plastiku pochodzącego z recyklingu. Prototyp, nad którym pracowano przez ostatnie trzy lata, został wykonany ze zużytych plastikowych butelek pozyskanych od dostawców w Stanach Zjednoczonych. Z jednej litrowej butelki plastikowej można wykonać około 10  standardowych cegiełek o wymiarach 2×4.


Firma Lego przetestowała ponad 250 receptur tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu, aby stworzyć klocki spełniające wymagania firmy w zakresie jakości, bezpieczeństwa i zabawy. Ważna była również wytrzymałość w miejsach sprzężeń klocków. Jeżeli kombinacja materiałów okaże się zbyt mało wytrzymała, miejsca sprzężeń mogą się przecierać, lub kruszyć co sprawi, że nie będzie można ich prezyzyjnie łączyć, a to zepsuje całą zabawę. 

Lego planuje teraz rygorystycznie przetestować i rozwinąć prototypową cegłę, zanim oceni, czy wprowadzić rPET do produkcji. Testy określą, czy zgłoszona do opatentowania formuła materiału jest wystarczająco mocna i trwała dla klocków Lego.

“Musimy popracować nad tym, jak konsekwentnie barwimy materiał i przyjrzeć się różnym kształtom, w jakie można go formować. Wtedy będziemy w stanie ocenić, czy przejść do produkcji pilotażowej lub próbnej. Wszelkie nowe materiały, których używamy, muszą spełniać wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa, jakie stosujemy w naszych istniejących produktach – dotyczy to również trwałości produktu”  – mówią przedstaiwciele LEGO

To nie pierwsze proekologiczne działania podejmowane przez LEGO. Niedawno pisaliśmy między innymi o:
– LEGO rezygnuje z plastikowych opakowań! Zamieni je na papier! (przeczytaj TUTAJ) 
– LEGO rezygnuje z plastiku. Klocki będą wykonane z ekologicznej trzciny (przeczytaj TUTAJ) 

Czytaj też: Ekologia | LEGO | Plastik | Recykling | Ciekawostki | Technologia | whiteMAD na Instagramie

źródło: LEGO.com