Zaprojektował go dla siebie. Letniskowy dom na palach

Ma prosty kształt i liczne przeszklenia kadrujące widoki na zieleń. Letniskowy dom zaprojektował architekt Mateo Gagliardo, który marzył o posiadaniu atrakcyjnego budynku za miastem.

Budynek znajduje się w zielonym zakątku nad rzeką Parana w prowincji Entre Ríos w Argentynie. Na terenie tym występują liczne mokradła oraz często pojawia się tutaj powódź. Znaczna ilość wody sprawia, że intensywnie rozwija się tutaj roślinność. Jednocześnie okresowe powodzie stwarzają ryzyko podtopienia istniejących budynków. Chcąc temu zaradzić architekt postanowił osadzić letniskowy dom na niewielkim wzniesieniu, a jego wystającą część umieścić na palach.

Powstał dom niczym sześcian z dziurą w środku. W centralnej części architekt zaprojektował zadaszony taras, który znajduje się pomiędzy częścią prywatną z sypialnią a pomieszczeniami socjalnymi. To punkt spotkań, z którego dobrze widać krajobraz.

Nowoczesny budynek ma elewację z metalowych paneli. W części sypialnianej ściany zostały maksymalnie przeszklone. To właśnie ta część domu została uniesiona na palach. Wnętrze utrzymane jest w ciepłej kolorystyce, a podłogi, ściany i sufit zdobią drewniane elementy.

fot. Ramiro Sosa

Warto odnotować, że budynek jest samowystarczalny energetycznie. Nie jest podłączony do żadnych zewnętrznych sieci usługowych, dlatego przebywając tu, architekt musi polegać na energii elektrycznej generowanej przez panele fotowoltaiczne. Woda pozyskiwana jest z rzeki, oczyszczona i chlorowana jest następnie wykorzystywana jest do użytku domowego. Natomiast ścieki oczyszczane są z pomocą technologii tzw. biodigester, dzięki której przekształcane są w materię organiczną i nie szkodzą środowisku.

W sumie budynek ma 154 m kw. powierzchni.

zdjęcia: Ramiro Sosa

projekt: Mateo Gagliardo 

Czytaj też: Domek letniskowy | Modernizm | Minimalizm | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie