Luksusowy dom pod Warszawą. Jest jak śródziemnomorska willa

Dom znajduje się w Broniszach pod Warszawą. Luksusowy dom zbudowany został dla małżeństwa z dziećmi. Proste linie budynku mieszają się tutaj z nowoczesnym designem, a domownicy mogą korzystać z dużego ogrodu z basenem. Projekt budynku powstał w pracowni Exterio współtworzącej Grupę Hola.

Pomysł, aby zamieszać pod Warszawą powstał z prostej kalkulacji. Zamiast inwestować w drogą działkę lub mieszkanie w stolicy, małżeństwo postanowiło zamieszkać na obrzeżach miasta, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na wyższy standard budynku. Plusem takiego rozwiązania był też dostęp do zieleni, czystego powietrza oraz warzyw i owoców, które rosną w okolicy.

W sumie luksusowy dom ma 374 m kw. powierzchni użytkowej.

Naszą ideą było stworzenie w tym miejscu nowoczesnego budynku, zapewniającego dużej rodzinie komfortowe warunki do życia i wypoczynku – mówią autorzy architekt Marcin Klukowski oraz Monika Bronikowska i Adam Bronikowski z warszawskiej pracowni Exterio, współtworzącej Grupę Hola.

Projektując rezydencję pamiętaliśmy jednocześnie, żeby nie zdominować spokojnej, wiejskiej okolicy o niskiej zabudowie – dodaje arch. Marcin Klukowski. – Dlatego o tym, że jest to luksusowy i nietuzinkowy obiekt, świadczą w dużej mierze dopracowane detale i użyte przy jego budowie wysokiej jakości materiały.

Część parteru zdobi gładka płaszczyzna ścian ze spieków wielkoformatowych. Architekci zaproponowali jasną i szarą kolorystykę, która jest tłem dla zieleni ogrodu. Posadzkę natomiast wykonano z jasnego gresu i białych płyt betonowych, które odbijają światło i pozwalają mu przenikać do wnętrza.


Dom składa się z kilku brył, które poprzecinane zostały horyzontalnymi liniami gzymsów. Co ważne, w centralnej części budynku powstał zielony dziedziniec z drzewem. Taki zabieg sprawił, że rosnące tam drzewo stało się elementem zdobiącym wnętrze. Na parterze, po lewej stronie, znajduje się garaż oraz sypialnia rodziców z garderobą, łazienką i wyjściem na ogród. Przestrzeń dzienną tworzy jedno wysokie pomieszczenie, doświetlane dodatkowo przez pasmowe okna umieszczone nad zadaszeniami tarasów. W środkowym punkcie znajduje się kominek w postaci masywnego bloku, który oddziela część kuchenną od wypoczynkowej.

Piętro jest częścią prywatną. Powstały tam cztery pokoje dla dzieci i wspólna przestrzeń do zabawy z łazienką. Każdy pokój posiada dostęp do własnego tarasu.

Zadaszone, przestronne tarasy stwarzają wiele możliwości do aranżacji przestrzeni i są wygodnym miejscem do spędzania wolnego czasu. Wciągają zieleń do środka domu oraz zapewniają jego mieszkańcom schronienie przed deszczem i palącym słońcem. Od tej strony znajduje się też basen, który wieczorem można zamienić w podświetlaną, delikatnie szumiącą fontannę, widoczną z wnętrza domu.

Budynek pozyskuje energię z OZE. Zasilany jest panelami fotowoltaicznymi, którymi pokryto niemal cały dach oraz powietrzną pompą ciepła, która ogrzewa i chłodzi pomieszczenia w całym domu.

zdjęcia: Yassen Hristov

projekt: Exterio

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Warszawa | Modernizm | Basen | Zieleń | whiteMAD na Instagramie