Ma 32 m wysokości. Wieża widokowa w Wolinie

To nowa atrakcja. Wieża widokowa w Wolinie to drewniana konstrukcja, z której szczytu rozpościera się widok na okolicę, w tym klifowe wybrzeże i Zalew Szczeciński. W sumie ma 32 metry wysokości, a taras widokowy zbudowany został na wysokości 26 m.

Konstrukcja została już otwarta dla zwiedzających. Wieżę widokową zbudowano z drewna modrzewiowego. Obiekt ma 11 kondygnacji, a na szczyt prowadzi ścieżka zaprojektowana bez stopni. Dzięki łagodnym pochylniom dostęp do platformy widokowej mają też osoby z niepełnosprawnościami i wózkami dziecięcymi.

O budowie wieży widokowej lokalne władze mówiły już w 2021 r. Zaprezentowano wtedy koncepcyjny projekt, który przygotowała pracownia architektoniczna HAMER. Ze względu na rosnące ceny materiałów budowlanych ówczesny projekt zmodyfikowano.

Wieża widokowa w Wolinie zbudowana została z 250 m sześciennych drewna. Ma nietypowy kształt, który ma przywodzić na myśl łódź żaglową. Widać to zwłaszcza w dolnej kondygnacji, która ma kształt kadłuba oraz w podporach i łącznikach, których forma imituje żagle.

Jednocześnie z wieży widokowej może korzystać nie więcej niż 50 osób. Przy wejściu znajduje się bramka, która zlicza gości i zamyka się automatycznie, kiedy przekroczona zostanie liczba maksymalna liczba gości.


Korzystanie z atrakcji jest bezpłatne. Obecnie jest ona otwarta w godzinach od 8 do 17, jednak latem godziny otwarcia zostaną wydłużone – mają być dostosowane do danej pory roku i umożliwiać np. podziwianie zachodów słońca.

Budowa wieży wpisuje się w szerszy projekt rewitalizacji terenów zielonych przy ulicy Parkowej. W ramach projektu mieszkańcy zyskają mały amfiteatr, odnowiony pomnik Trygława, plac zabaw oraz elementy małej architektury.

zdjęcia: Dulny foto (www.dulnyfoto.pl)

źródło: Pomorze Zachodnie

Czytaj też: Podróże | Ciekawostki | Drewno | Polecane | whiteMAD na Instagramie