fot. Migdał Studio

Ma świetny klimat. Mieszkanie scenografki w Krakowie

To przestrzeń, którą dla siebie stworzyła scenografka i współwłaścicielka studia projektowego Lessness. Mieszkanie znajduje się w Krakowie, w sercu miasta. Jego wnętrze jest jak swego rodzaju opowieść o osobowości właścicielki i jej poczuciu estetyki. Nie ma wątpliwości, że urządzone zostało od serca.

Właścicielka mieszkania z wykształcenia i zawodu jest scenografem. Projektowała scenografie filmowe, telewizyjne i teatralne. Zdobyte doświadczenie sprawiło, że przestrzenie, które urządza nie są szablonowymi rozwiązaniami, ale przedstawiają pewne historie. Jej mieszkanie to efekt 15 lat doświadczeń, a w krakowskim wnętrzu dostrzec można motywy nawiązujące do wzornictwa z lat 80. i 90.

Część dekoracyjnych przedmiotów to zebrane na planach filmowych artefakty. Historia pozostałych jest inna.

Mam też kilka dzieł zaprzyjaźnionych artystów, jak spawana rzeźba – koło, od Kristofa Krane czy surowe grafiki od Michała Tokarza. Kilka moich prac z okresu studiów też doczekało się ekspozycji – mówi właścicielka mieszkania.

Wnętrze utrzymane jest w stonowanej kolorystyce. Bazowymi barwami są biel i czerń, które zestawione zostały z naturalnymi materiałami takimi jak drewno. Przestrzeń uzupełniają też metalowe meble, szklane dodatki i dużo kojących oczy roślin. Widać, że natura w mieszkaniu ma szczególne miejsce.

Dopiero patrząc na wyjątkowe zdjęcie zrobione przez @Migdał Studio w pełni zauważyłam jak bardzo jest wielowątkowe; wielowątkowe bo powstawało na przestrzeni 15 lat, ale równocześnie spójne bo tworzyła go jedna osoba – dodaje lokatorka.

Wnętrze ewoluowało więc z biegiem czasu, naturalnie, dostosowując się do aktualnych potrzeb. Pomocna w osiągnięciu takiego efektu była podróż do Islandii, gdzie właścicielka pieszo przemierzała środkową część wyspy. Islandia dała jej poczucie spokoju i bezpieczeństwa, zupełnie jak w domu.


Tu krajobraz jest trochę jak na innej planecie; otwarta przestrzeń, zawężona paleta barw, nieco depresyjna, ale monumentalna aura. Bardzo kojące połączenie – dodaje.

W budowie odpowiedniego klimatu pomógł sam budynek. Mieszkanie znajduje się w zabytkowej kamienicy w Krakowie, której piwniczne mury „pamiętają” średniowiecze. Nie znajdziemy tu kątów prostych, a każda ze ścian ma swoją charakterystyczną fakturę. Przykładem jest surowa ściana w salonie, która ukazuje historyczną, piaskową strukturę.

To mieszkanie dojrzewało razem ze mną. To przestrzeń bardzo osobista. Nie tylko dlatego, że każdemu przedmiotowi czy meblowi towarzyszy jakaś historia, ale także w każdym kolejnym remoncie pomagali przyjaciele i bliscy. (Mieszkanie – przyp. red.) miało wielu współlokatorów, gdzie każdy miał jakiś swój wkład – dodaje na koniec właścicielka.

_

O pracowni:

Lessness to pracownia projektowa, która siedzibę ma w Krakowie. Pracownia specjalizuje się w projektowaniu wnętrz prywatnych. W portfolio pracowni znaleźć można projekty biur, kawiarni czy salonu kosmetycznego. Wszystkie łączy wysmakowany wystrój, w którym ponadczasowy design łączy się ze sztuką. Co ciekawe, Lessness ma też na swoim koncie projekt mebli wykonanych z materiałów z recyklingu. O kolekcji mebli przeczytacie na naszej stronie TUTAJ.

projekt: Lessness (www.lessness.pl)

fot. Migdał Studio (www.migdalstudio.com)

Czytaj też: Kraków | Wnętrza | Eklektyzm | MinimalizmMieszkanie | whiteMAD na Instagramie