Metalografiki ze zwierzętami na ścianach żłobka w Gdyni

To kolejny żłobek, który zyskał tak unikalną ozdobę. Metalografiki ze zwierzęcymi motywami powstały z inicjatywy stowarzyszenia Traffic Design. Ich celem jest nie tylko pokazanie, że żłobki można oryginalnie ozdobić bez pstrokatych rysunków, ale też element edukacji – najmłodsi mają kontakt ze sztuką już od pierwszych lat życia.

Metalografiki przedstawiają zwierzęta, które dzieci mogą spotkać podczas spacerów w trójmiejskich lasach i nad morzem. Takie obrazki można zobaczyć na nowych żłobkach otwieranych w Gdyni. Wśród motywów dostrzec można lisa, jelonka, jeże, bociany, wiewiórki, króliki, żaby, sowy i fokę.

Pomysł na serię ze zwierzętami wypłynął z potrzeby stworzenia zestawu elementów, które będą mogły być rozbudowywane i powielane w przypadku rozszerzenia sieci żłobków.

Poszczególne zwierzęta zilustrowane przez Jacka Wielebskiego będą mogły stać się „patronami” żłobków i umożliwią łatwiejszą identyfikację: „Chodzę do żłobka z liskiem” lub „Chodzę do żłobka z sową”. Postaci zwierząt są też łatwe dla małych odbiorców do rozpoznania i zapamiętania. Autorzy liczą na to, że ułatwią adaptację i budowanie pierwszej małej społeczności, której dzieci stają się częścią – informuje Traffic Design.


Gdańskie żłobki to jeden z projektów Traffic Design realizowanych w placówkach edukacyjnych. Pierwszym była metalograficzna ilustracja Pawła Mogilnickiego na fasadzie żłobka „Niezapominajka” w Gdyni – rysunek przedstawiał postać dzieci wspinających się na łodygę kwiatka, by z góry wypatrywać nadchodzących rodziców.

W swoim portfolio Traffic Design ma jeszcze między innymi szyld jamniczka zrealizowany na budynku gdyńskiego przedszkola zaprojektowany przez Olę Niepsuj (zobacz TUTAJ) oraz mural na ścianie szkoły podstawowej wraz z identyfikacją Marty Przeciszewskiej (więcej TUTAJ).

fot. Rafał Kołsut

źródło: Traffic Design

Czytaj też: Ciekawostki | Sztuka | Kultura | Gdynia | whiteMAD na Instagramie

Wcześniej Traffic Design stworzył ozdobę na ścianie żłobka “Niezapominajka”. Pisaliśmy o tym tutaj:

Zwykły żłobek z niezwykłą ilustracją, oto „Niezapominajka” w Gdyni

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły