Metamorfoza budynku handlowego w Gnieźnie

Metamorfoza budynku handlowego w Gnieźnie. Mała wielka zmiana!

Metamorfoza budynku handlowego w Gnieźnie została przeprowadzona przez architektów z pracowni SAAN Architekci. Zadaniem stojącym przed architektami, była przebudowa, odświeżenie i modernizacja pawilonu handlowego, mieszczącego się nieopodal parku. Architekci świetnie połączyli bliskość natury z asortymentem sklepu, który skupia się na sprzedaży produktów drewnianych i drewnopodobnych. Według nas zmiana na piątkę z plusem!

Projekt elewacji budynku handlowego Akan miał się przede wszystkim wpisać w kontekst otoczenia, które jest na styku zielonego parku miejskiego i przestrzeni terenów kolejowych. Sam obiekt należy do układu urbanistycznego zabudowań kolejowych. Zastosowany na elewacji produkt drewnopodobny z jednej strony zbliża obiekt do parku, powoduje, że ociepla industrialne przestrzenie i zachęca do wejścia. Dodatkowo drewno zastosowane na elewacji odnosi się do szerokiej gamy drewnianych i drewnopodobnych produktów wykończeniowych, które na sprzedaż oferuje Akan.

“Byliśmy zaszczyceni zaproszeniem do współpracy przy projekcie elewacji budynku handlowego Akan. Przede wszystkim dlatego, że miejsce to współpracuje z wieloma Architektami ze względu na produkty, które sprzedaje i dlatego, że jedna z założycielek SAAN pochodzi z Gniezna, w którym mieści się budynek.” – tłumaczą architekci

Mdła i wyblakła zieleń elewacji została zastąpiona stonowaną szarością z wstawkami czarnymi. Chaos logotypów został uporządkowany tworząc harmonijną całość.

Ponadczasowa kolorystyka elewacji oparta na odcieniach szarości, czerni i drewna oddaje bardzo elegancki charakter obiektu, który staje się uzupełnieniem przestrzeni miejskiej, którą budują: świeżo wyremontowany dworzec kolejowy, urząd miejski i pobliskie kamienice.

“Wierzymy w trwałość i jakość materiałów, dlatego podczas decyzji istotne były aspekty utrzymaniowe: sąsiedztwo torów kolejowych i drogi. Owocna współpraca z Inwestorem, który dopilnował najdrobniejszych szczegółów jak zagospodarowanie zieleni i utwardzenia spowodowały, że miasto Gniezno wzbogaciło się o piękną architekturę w charakterze modernistycznym.” – podsumowują architekci z pracowni SAAN Architekci

źródło: SAAN architekci / https://www.saanarchitekci.pl
zdjęcia: Anna Soporowska / https://www.Soporowska.com

Spodobała Ci się metamorfoza budynku handlowego w Gnieźnie?
W naszym serwisie znajdziesz sporo podobnych zmian, przebudów, rewitalizacji, czy metamorfoz. Kliknij tutaj i zobacz więcej! 

O pracowni SAAN architekci: 
SAAN architekci powstało w 2020 roku z połączenia miłości do architektury Aleksandry Niedużak i Igi Sawickiej. Stawiamy na rozwój całego Zespołu. Do każdego projektu podchodzimy z pasją i zapałem, starając się wykreować indywidualną przestrzeń dostosowaną do potrzeb każdego inwestora. Konsekwentnie dążymy do wyznaczonych celów projektowych, dopracowując każdy detal. Osiągnięcie równowagi pomiędzy funkcją, a estetyką stanowi kluczowe założenie, będące filarem każdego projektu, które to tworzymy zespołowo. Cenimy naturalność materiałów oraz ekologiczne rozwiązania. Więcej na temat pracowni SAAN architekci przeczytacie tutaj: https://www.saanarchitekci.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Renowacja | Metamorfoza | Architektura | Elewacja | Butik  | Metamorfoza