PO remoncie

Metamorfoza wnętrza zabytkowego domu w Reykjavíku

Projektanci i założyciele islandzkiego biura projektowego HAF Studio – Karitas Sveinsdóttir i Hafsteinn Júlíusson – kupili dom przy Laufásvegur 25 w 2020 roku. Plan zakładał remont generalny wnętrza i całkowitą jego metamorfozę, ale z zachowaniem pierwotnego układu ścian. Tak wyglądała metamorfoza zabytkowego domu. Zaprojektowano przytulną i gustowną przestrzeń pełną naturalnych materiałów i dobrego designu. 

Budynek powstał w 1916 roku i znajduje się w Miðborg, w jednej z najpiękniejszych dzielnic mieszkalnych w centrum Reykjavíku. W latach 1930-1939 mieszkał w nim jedyny islandzki noblista, poeta Halldór Laxness, pisząc wtedy jedne ze swoich bardziej znanych dzieł. 

Metamorfoza wnętrza domu objęła dwie z trzech kondygnacji, a ich łączna powierzchnia to około 200 m kw. Na piętrze znajduje się niewielki korytarz, trzy sypialnie (jedna główna i dwie przeznaczone dla dzieci), duży balkon z widokiem na miejski staw Tjörnin oraz łazienka. Parter natomiast ma układ amfiladowy, dzięki czemu wnętrze jest przestronne i jednocześnie komfortowo strefowane. Z niewielkiego przedpokoju przechodzi się do kuchni, z której można też bezpośrednio wyjść do ogrodu. Następnie znajduje się jadalnia, za nią główny salon, a na końcu kolejny, mniejszy pokój dzienny, który prowadzi z powrotem do przedpokoju. Wspomniany układ amfiladowy pozwala na swobodny przepływ światła dziennego między pomieszczeniami, które w przypadku islandzkich warunków pogodowych bywa kluczowe. 

Remont zakładał całkowite odświeżenie wnętrza, pozostawiono jedynie oryginalne rozety sufitowe oraz ozdobne listwy i uzupełniono je tam gdzie było to konieczne. Ściany zostały pomalowane ręcznie przez właścicieli farbami wapiennymi w technice lime wash, która nadała im wyjątkowy charakter i ociepliła przestrzeń. W kuchni wykorzystano włoski marmur oraz drewniane fronty z autorskiej kolekcji HAF Front w kolorze naturalnego dębu, które współgrają z drewnianą jodełką na podłodze. Aby wnętrze kuchni było jak najbardziej przestronne i jasne, zrezygnowano z szafek nad blatem, a kwestię przechowywania rozwiązano pojemną zabudową meblową na całej długości pomieszczenia. 


Karitas i Hafsteinn w duchu zamiłowania do dobrego wzornictwa wypełnili swoją przestrzeń ponadczasowym designem oraz autorskimi projektami. W salonie znalazł się znany już na całym świecie taboret Plopp projektu Oskara Zięty oraz charakterystyczna skórzana sofa Togo, znad której przestrzeń oświetla lampa 265 marki Flos. W kuchni pojawiły się kultowy czajnik i kawiarka włoskiej marki Alessi. W jadalni natomiast na zasadzie kontrastu zestawiono ikoniczne drewniane krzesła J39 duńskiego projektanta Børge Mogensena z autorskim stołem o industrialnym charakterze wykonanym ze stali i ciemnego szkła. Na ścianie obok stołu wisi surowy regał na szkło, wykonany ze stali walcowanej na gorąco – to ulubiona technika obróbki stali projektantów pozwalająca na uzyskanie wyjątkowych, nieregularnych przebarwień materiału. 

Przesuń suwak PRZED i PO:

Historia tego projektu ma pewnego rodzaju zakończenie. Po 3 latach mieszkania przy Laufásvegur 25 projektanci zdecydowali się kupić nową nieruchomość i sprzedać swój dotychczasowy dom. Do zakupu przekonała ich korzystniejsza lokalizacja oraz znacznie większy metraż i ogród.

zdjęcia przed: agencja nieruchomości Eignamidlun (http://eignamidlun.is)

zdjęcia po: Adela Auriga (http://adelaauriga.com)

tekst: Karolina Konieczna

Czytaj też: Islandia | Mieszkanie | Wnętrza | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie