Mieszkała tu Doda. Dom w Radości w Warszawie

Budynek zaprojektowali architekci z pracowni Exterio. Dom znajduje się w Radości, części Warszawy w dzielnicy Wawer. To luksusowa willa zatopiona w zieleni. Projektując budynek architekci chcieli w jak najmniejszym stopniu ingerować w naturalny krajobraz.

To miejsce, gdzie dominuje kameralna zabudowa. Radość to dawna miejscowość letniskowa położona na linii otwockiej. Dziś jest częścią warszawskiej dzielnicy Wawer. Malownicza okolica popularnego niegdyś kurortu jest często odwiedzana przez mieszkańców stolicy. Znajdują się tutaj liczne szlaki dla pieszych i rowerzystów. Miejscowość zachowała także swoją dawną tożsamość. Fanom architektury z pewnością spodoba się piękna, willowa zabudowa. Atrakcją Radości są między innymi świdermajery, bogato zdobione drewniane domy z przełomu XIX i XX wieku.

Projektując dom architekci chcieli wykorzystać potencjał okolicy, naturalne walory działki i bliskość sosnowego lasu. Architekci do ograniczyli ingerencję w zastany krajobraz, dlatego ograniczyli powierzchnię zabudowy parceli, a część przestrzeni przeznaczonych na garaż czy pomieszczenia gospodarcze schowano w podziemnej kondygnacji. Monumentalna na pierwszy rzut oka konstrukcja budynku harmonijnie wpisuje się w otaczającą przyrodę. Dom składa się z dwóch przesuniętych względem siebie brył, co nadaje dynamiki jego prostym, geometrycznym formom.

Piękno prostoty

Piętro budynku wydaje się unosić nad podstawą niczym zawieszone wśród drzew pudełko. Wrażenie to wzmacniają zastosowane na elewacji, kontrastujące ze sobą kolory – grafitu na parterze, który wtapia się w cieniste otoczenie lasu oraz bieli na wyższej kondygnacji, która odbijając promienie słoneczne jaśnieje pomiędzy wysokimi pniami drzew.

Parterowa część została zaprojektowana jako przeszklony pawilon. Znajduje się tu zadaszony taras, który sąsiaduje z narożnym salonem. Widać stąd otaczającą budynek zieleń. Ta jest na wyciągnięcie ręki. Las podziwiać można również z tarasu na piętrze, który stworzono dzięki przemyślanemu zabiegowi przesunięcia poziomu pierwszej kondygnacji względem parteru. Takie rozwiązanie umożliwiło również zadaszenie tarasu na parterze.

Projekt, poza wpisaniem się w otoczenie, miał także zapewnić mieszkańcom bezpośredni kontakt z naturą oraz poczucie intymności – mówi architekt Marcin Klukowski z pracowni Exterio, współtworzącej Grupę Hola.


Rozwiązaniem tego zamierzenia było usytuowanie od strony ogrodu tarasów oraz wielkopowierzchniowych przeszkleń, które mają swoją niezastąpioną funkcję w rozświetleniu wnętrz oraz dodaniu im wrażenia przestronności i otwartości na otoczenie zewnętrzne. Przenikanie się jednej przestrzeni z drugą potęguje zastosowanie tych samych materiałów wykończeniowych w pomieszczeniach i na tarasach. Na parterze dominują – dodając mu blasku – jasne posadzki z gresu i białych płyt betonowych.

Willa urządzona jest w nowoczesnym stylu. Króluje tu drewno nadające wnętrzom ciepłego i zarazem eleganckiego charakteru. Na parterze przestronny salon łączy się z jadalnią, w sercu której stanął masywny, drewniany stół. Znajduje się tu również kominek, który dodatkowo ociepla wnętrze i sprzyja budowaniu atmosfery relaksu i wypoczynku. Część prywatna domowników powstała na piętrze. Ze względu na płaski dach, nie ma tam skosów. Na piętrze zaprojektowano sypialnie z łazienkami i garderobami.

Doda w Radości

Dom był bohaterem reality show „Doda. 12 kroków do miłości”. Program emitowano na antenie Polsatu. Na czas jego realizacji Dorota Rabczewska „Doda” opuściła swoje mieszkanie w Warszawie i zamieszkała na kilka tygodni w willi w Radości, gdzie nagrywano odcinki programu.

projekt: Marcin Klukowski, Monika Bronikowska, Adam Bronikowski

zdjęcia: Yassen Hristov

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Modernizm | Elewacja | Zieleń | whiteMAD na Instagramie