Mieszkanie amatora triathlonu. Rower musiał mieć tu swoje miejsce!

Mieszkanie amatora triathlonu zostało zaprojektowane przez architektkę Ewę Jasińską. To 47-metrowe mieszkanie powstało w Krakowie i jego cechami charakterystycznymi jest odważna paleta barw, która została zestawiona ze sobą na zasadzie kontrastów, a także rower, który ze względu na pasję właściciela mieszkania musiał mieć specjalne miejsce w mieszkaniu. Jak z tym nietypowym projektem poradziła sobie architekta? Sprawdzamy! 

Mieszkania zostało zaprojektowane dla krakowskiego amatora triathlonu. Właścicielowi zależało na komfortowym miejscu, w którym na niewielkim metrażu będzie mógł nie tylko mieszkać, ale także pracować i trenować na rowerowym trenażerze. Na 47 metrach kwadratowych deweloper zaproponował trzypokojowe mieszkanie z aneksem kuchennym. Zastany układ nie satysfakcjonował klienta. Wszystkie trzy pokoje były niewielkie, nieustawne i w żadnym z nich nie było możliwości umieszczenia dużej szafy na ubrania.

W pierwszej fazie zmieniłam układ mieszkania z trzypokojowego na przestrzenne dwupokojowe z aneksem kuchennym. Zabieg powiększenia pokoju dziennego kosztem jednej z sypialni nadał mieszaniu charakteru otwartego studia do pracy, do ćwiczeń i do odpoczynku na sofie. Na miejscu wyburzonej ściany stanął ażurowy regał, który w subtelny sposób oddziela strefę pracy od strefy relaksu. W pierwszej ze stref poza biurkiem, na ceglanej ścianie zawisł rower i zamiast być „zawalidrogą”, stał się rodzajem dekoracji odwołującą się do hobby właściciela. W drugiej strefie znalazła się sofa oraz kwadratowy stolik, który na czas przyjęcia gości można rozłożyć dla 6 osób.


Główną ozdobą mieszkania jest niewielki aneks kuchenny. Dębowe fronty kuchenne ożywiają niebieskie płytki oraz nawiązujące do nich kolorystycznie otwarte półki na książki kucharskie. Kolor niebieski konsekwentnie pojawia się w kolejnych pomieszczeniach na ścianach, w detalach mebli lub dekoracjach. Mniej kuchenny charakter kuchni i więcej ciepła nadaje jej podłoga, wykonana z tego samego materiału co pozostałe pomieszczenia z odpornych na uszkodzenia oraz wodoodpornych paneli. Użycie jednolitej podłogi sprawiło także, że znikł wizualny podziały między kuchnią i salonem, a dzięki temu część dzienna wydaje się większa i bardziej jednolita. Pomieszczenie sypialni również zyskało na usunięciu sąsiadującego z nią pokoju. „Otrzymało” kilka m2, dzięki czemu zmieściła się w nim pojemna szafa na ubrania, pościel oraz niezbędne sprzęty domowe. Tutaj także, podobnie jak w salonie, na fragmencie ściany pojawia się cegła jako nawiązanie do wykończenia elewacji budynku.

Naprzeciwko sypialni znajduje się niewielka łazienka, która kolorystycznie jest spójna z pozostałymi pomieszczeniami mieszkania. Dominuje tu kolor niebieski znajdujący się za lustrem i płynnie przechodzący na zabudowę meblową nad miską ustępową. Kolor terakoty z kolei możemy odnaleźć we wzorze płytek nawiązujących do terazzo. Czarny kolor baterii, podobnie jak czarne listwy i lampy w pozostałych pomieszczeniach mieszkania, dodaje wnętrzu wyrazistości i charakteru.

Metryka projektu:
Nazwa projektu: Kolorowe mieszkanie amatora triathlonu
Architektka: Ewa Jasińska 
Nazwa pracowni: Ewa Jasińska Studio / https://www.instagram.com/ejasinskacom/
Nazwa projektu: Kolorowe mieszkanie amatora triathlonu
Lokalizacja: Kraków
Fotograf: Anna Cupczyńska / https://www.instagram.com/kolory.i.formy/ https://www.instagram.com/karmawkadrze/
Metraż: 47 metrów kwadratowych
Rok projektu: 2022
Rok realizacji: 2022/2023
Styl w jakim został wykonany projekt: nowoczesny

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Apartament | Mieszkanie | Polscy projektanci | whiteMAD na Instagramie   | Kraków