Z kultowym designem. Mieszkanie w apartamentowcu z lat 30. XX wieku

Ma 170 m kw. Mieszkanie w apartamentowcu zostało urządzone według projektu, który wykonali architekci ze studio JanskyDundera. To klimatyczna przestrzeń zaprojektowana dla rodziny mieszkającej tu od pokoleń.

To przestrzeń z historią. Budynek, w którym znajduje się mieszkanie powstał w latach 30. XX wieku w miejscowości Klatovy. Zbudował go pradziadek jednego z autorów projektu – Zenon Fifka. Dom do dziś pozostał w rękach rodziny, dlatego mieszkańcy mają do całego obiektu ogromny sentyment.

Architekci pracując nad projektem remontu wnętrza pamiętali o historii miejsca. Inwestorzy obdarzyli ich zaufaniem, czego efekty możemy teraz oglądać. Właścicielom zależało na nadaniu wnętrzu przestrzenności, chcieli też wyróżnić modernistyczną architekturę budynku. Apartament znajduje się na trzecim piętrze budynku, a jedna z jego ścian jest zaokrąglona.

Przekonaliśmy inwestorów, że dobrym pomysłem byłoby skorzystanie z okazji, jaką daje remont, i dokonanie dużych zmian – nie tylko zmiany powierzchni, ale także wyburzenia, oczyszczenia i zmiany układu, aby pomieścić nową rodzinę. Jednocześnie zaproponowaliśmy przywrócenie jak największej liczby oryginalnych elementów, wybierając nowe, wysokiej jakości materiały, których nie trzeba będzie wymieniać – tłumaczy architekt Matěj Janský.

Zmiany w układzie funkcjonalnym tchnęły we wnętrze nową jakość. Wydzielone wcześniej mniejsze pomieszczenia zostały połączone w większe. W ten sposób powstała atrakcyjna przestrzeń do wspólnego spędzania czasu dla całej rodziny.

Mieszkanie w apartamentowcu zyskało nietypowe rozwiązania. Niebieska zabudowa jest jednocześnie ogromną szafą, jak i przejściem do pokoi dzieci. Pomysł na taką aranżację wnętrza wziął się z Opowieści z Narni.


Niebieska szafa ma za zadanie wyprowadzić człowieka z rzeczywistości w inny świat, magiczną przestrzeń, być filtrem pomiędzy mieszkaniem a pokojami dziecięcymi. Ma przekazywać przeżycia i wzmacniać wyobraźnię – tłumaczą architekci.

Jednocześnie projektanci zadbali o zachowanie jak największej liczby oryginalnych elementów, takich jak klamki, przesuwne drzwi i parkiet. Wnętrze zdobią też rodzinne pamiątki i dzieła sztuki.

Nie zabrakło tu też współczesnego designu. Architekci umiejętnie połączyli stare z nowym tworząc oryginalną przestrzeń, której każdy fragment jest jak opowieść o przeszłości.

fot. Honza Zima, www.honzazima.com

stylizacja: Klára Tománková

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Czechy | Meble | Detal | whiteMAD na Instagramie