Modernizacja Bunkra Sztuki. Tak wyglądają wnętrza [ZDJĘCIA]

O zakończeniu prac pisaliśmy już na początku lutego. Teraz publikujemy zdjęcia, na których można zobaczyć nowe wnętrza Bunkra Sztuki. To czyste kadry pokazujące architekturę obiektu. Obecnie pomieszczenia wypełnione są już dziełami sztuki.

Modernizacja obiektu trwała trzy lata. Budynek Bunkra Sztuki to modernistyczny obiekt z 1965 r. Powstał jako siedziba krakowskiego Biura Wystaw Artystycznych. Autorką projektu jest Krystyna Tołłoczko-Różyska. Oryginalną fasadę wykonaną z betonowych odlewów drewnianych szalunków zaprojektowali Stefan Borzęcki i Antoni Hajdecki. Bunkier powstał w opozycji do sąsiadującego z nim secesyjnego Pałacu Sztuki, a jego bryła wzbudziła wówczas spore kontrowersje w środowisku artystycznym i wśród mieszkańców Krakowa. Galeria jest jedynym w obrębie Starego Miasta obiektem architektury brutalistycznej.

Oddany do użytku w latach 60. obiekt nie był modernizowany przez dziesięciolecia. Przełom nastąpił w 2016 r., kiedy ogłoszono konkurs na projekt przebudowy i rozbudowy obiektu. Zwyciężyła wtedy koncepcja przygotowana przez pracownię KWK Promes Roberta Koniecznego. Opracowane wtedy założenia stały się punktem wyjścia do powstania finalnego projektu, które wykonało Biuro Architekt Kaczmarczyk. – Pracownia ta wcześniej zrealizowała między innymi budynek Wydziałów Karnych Sądu w Krakowie oraz obiekt Krajowej Szkoły Sądownictwa w Pałacu Morskich w Lublinie. Architekci zakwalifikowani zostali także do udziału w konkursie na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz brali udział w konkursie na rozbudowę Wien Museum – informuje Bukier Sztuki.

Jaki był zakres prac? Remont zakładał modernizację budynku bez dodatkowej rozbudowy o cztery podziemne kondygnacje, które pierwotnie przewidywała koncepcja konkursowa. Zrezygnowano z tej części zmian ze względu na duże wyzwanie technologiczne i finansowe. W sąsiedztwie budynku znajdują się dawne mury obronne i fosa. Podczas prac wykonano dodatkowe podbicia fundamentów.

fot. Anna Gil, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Wnętrze budynku jest teraz lepiej przystosowane do ekspozycji dzieł sztuki. Zamontowano nowoczesne, zintegrowane systemy oświetleniowe, zbudowano nowy system wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i ogrzewania. Było to konieczne do stworzenia optymalnych warunków dla dzieł sztuki. Dodatkowo budynek zyskał nowy system zabezpieczeń przed kradzieżą.

Po modernizacji ponownie otwarta zostanie kawiarnia, według projektu – wewnątrz budynku, na poziomie minus jeden. Kawiarnia będzie też usytuowana w dawnym miejscu, przed budynkiem. Budowę prowadziło konsorcjum dwóch spółek: PBO Śląsk Spółka z o.o. z Sosnowca i Wodpol Spółka z o.o. z Żywca.

Wystawą inaugurującą powrót działalności wstawienniczej Bunkra Sztuki jest ekspozycja daru Teresy i Andrzej Starmach, pt. Daj mi wszystko, którą można oglądać do 1 września 2024 roku.

zdjęcia: Rafał Sosin

źródło: Bunkier Sztuki Galeria Sztuki Współczesnej (www.bunkier.art.pl)

Czytaj też: Kraków | Kultura | Sztuka | Metamorfoza | Beton | whiteMAD na Instagramie