Mural “Wyślij pocztówkę dla Babci i Dziadka” w Białymstoku

Jego pierwsza wersja pojawiła się w Białymstoku w 2019 roku. Teraz mural “Wyślij pocztówkę dla Babci i Dziadka” można oglądać w nieco zmienionej wersji, przesłanie zostało powiększone o “Dziadka”, do którego również warto wysyłać pozdrowienia.

Mural pojawił się na ścianie budynku przy ulicy Skłodowskiej-Curie 14. Jego oficjalnie odsłonięcie nastąpiło w poniedziałek 31 lipca. Mural stworzyli ci sami twórcy co oryginalną wersję z 2019 roku, całość udało się wymalować w siedem dni. Za powstanie muralu odpowiada zespół Good Looking Studio. Malunek wykonany został przez siedem osób z wykorzystaniem 120 litrów farby.

Nowością jest wspomniane słowo “i Dziadka” oraz zmiana “do Babi” na “dla Babci” – to nawiązanie do podlaskiego regionalizmu. Nie zmienia się bohaterka dzieła. To pani Eugenia, babcia dziennikarza radiowego Andrzeja Bajguza, która zmarła w kwietniu 2022 roku. Mural przypomina o przesłaniu, by podtrzymywać relacje z bliskimi.

Dziś mural “Wyślij pocztówkę dla Babci i Dziadka” uznawany jest za jedną z wizytówek Białegostoku. Jego pierwsza wersja powstała w ramach promocji festiwalu Up To Date. W 2021 roku w związku z termomodernizacją budynku został zakryty, a następnie zniknął. Na szczęście dzieło udało się odtworzyć.


W 2020 roku mural zdobył Nagrodę Klubu Twórców Reklamy KTR. – Otrzymaliśmy brązowy miecz. Niby skromnie, ale jak weźmiemy pod uwagę to, że stanęliśmy w szranki z takimi gigantami, jak Zalando, Ikea, czy Lego oraz to, że patrząc realnie, na co dzień ogarniamy festyn, a nie agencję czy dom produkcyjny i faktycznie „konkurowaliśmy” z twórcami dysponującymi wielozerowymi budżetami, zapleczami specjalistów i olbrzymim doświadczeniem, to jest to naprawdę dużo i jest to bardzo miłe. Od zawsze byliśmy kulturalnymi zajawkowiczami próbującymi w marketing, a tę kampanię stworzyliśmy sami, trochę na fristajlu i przede wszystkim od serca. Oczywiście do wspólnych działań zaprosiliśmy wyjątkowych ludzi, jesteśmy także darzeni zaufaniem naszych wieloletnich partnerów. Wszystkim tym, którzy nas wspierali w działaniach na rzecz Babć i Dziadków z całego serca dziękujemy. To nasze wspólne małe wielkie zwycięstwo. – pisali wtedy na Facebooku twórcy festiwalu Up To Date Festival.

fot. Korsan Studio na zlecenie Good Looking Studio

Czytaj też: Murale | Białystok | Sztuka | Kultura | Blok | whiteMAD na Instagramie