Muzeum Telewizji Polskiej w Warszawie będzie miało kształt zeppelina.

Muzeum Telewizji Polskiej w Warszawie będzie miało kształt zeppelina.

Muzeum Telewizji Polskiej w Warszawie zapowiadano od kilku lat. Właście poznaliśmy wykonawcę inwestycji, którym okazała się Korporacja Budowlana Doraco. Inwestycja wyceniona na ponad 25 milionów złotych miała początkowo powstać na początku 2022 roku. Data nie była przypadkowa. TVP zależało, aby Muzeum Telewizji Polskiej było gotowe na 70. rocznicę powstania telewizji publicznej. Ostatecznie daty tej nie udało się dotrzymać, a pawilon muzealny ma ostatecznie powstać w 2023 roku. 

Muzeum Telewizji Polskiej – kto zaprojektował? 

Pawilon muzealny TVP w kształcie zeppelina zaprojektowali architekci z pracowni architektonicznej PIG Architekci. Ci sami architekci odpowiedzialni są za projekt nowej siedziby TVP, która powstanie przy Woronicza (więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ).

Nowe muzeum telewizyjno-filmowe Telewizji Polskiej będzie miało kształt zeppelina i składało się będzie z trzech kondygnacji, z czego jedna podziemna o wymiarach 39×21 m. Część nadziemna obiektu (31×21 m.) ma owalno-eliptyczny kształt kojarzący się ze spodkiem kosmicznym. W muzeum zaplanowano trzy duże hale wystawowe. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PIG Architekci.

Pomieszczenia wystawiennicze będą znajdować się na każdej kondygnacji budynku. Zaprojektowano je w formie otwartych przestrzeni, które będzie można elastycznie aranżować. Będą tam mogły odbywać się prezentacje multimedialne, wykłady oraz będą tam mogły być prezentowane eksponaty ze zbiorów Telewizji Polskiej. Na ich powierzchniach znajdą się tablice multimedialne, tablice LED oraz historyczne wyposażenie przeznaczone kiedyś do produkcji telewizyjnej.

Otwarte atrium łączące wszystkie kondygnacje umożliwi umieszczanie prezentowanych eksponatów na zawiesiach mocowanych do stropu. W sali audio i studiu nagrań odbywać się będą prezentacje i wykłady. W studiu nagrań będzie można z bliska obejrzeć, jak wygląda produkcja telewizyjna.

Pawilon muzealny TVP z okazji 70-lecia Telewizji Polskiej

Pawilon muzealny powstać ma na 70-lecie Telewizji Polskiej i pojawić ma się w nim wystawa z eksponatami telewizyjnymi i filmowymi. Telewizja Polska poszukuje firmy, która wybuduje obiekt wraz z opracowaniem dokumentacji projektowej. Oferty będzie można składać do 29 marca, a jedynym kryterium będzie cena.

Kto wybuduje Muzeum TVP?

W ramach przetargu ogłoszonego przez TVP, najtańszą ofertę złożyła Korporacja Budowlana Doraco, która wyceniła swoje prace na 25,44 mln zł brutto. Wśród pozostałych ofert są: ZAB-Bud z kwotą 28,91 mln zł, oraz Przedsiębiorstwo KJS – Krzysztof Szurgot – 86,53 mln zł. Telewizja Polska przy ocenianiu ofert główne kryterium stanowiła cena brutto – 98 proc. W teorii wykonawca będzie miał 12 miesięcy na wybudowanie obiektu od momentu podpisania umowy.

To również może Cię zainteresować: 

źródło: wirtualnemedia.pl / wizualizacje: PIG Architekci (http://pigarchitekci.pl)

Czytaj też: Warszawa | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie | Architektura w Polsce | Muzeum | Edukacja