Nie chcieli uszkodzić korzeni, dlatego chodnik zawiesili nad ziemią

Dla oczu pieszych to po prostu zwykły chodnik, ale dla drzewa – coś wyjątkowego. Chodnik rampowy zbudowano w Szczecinie przy ulicy Bożeny. Został zawieszony nad ziemią, aby nie uszkadzać systemu korzeniowego.

W serwisie whiteMAD.pl lubimy pokazywać miejskie interwencje, które warto naśladować. Taką jest budowa chodnika przyjaznego drzewom w Szczecinie. Chodnik położono przy ulicy Bożeny. Chcąc uchronić drzewo przed zniszczeniem postanowiono ciąg pieszych zawiesić “w powietrzu”.

Patrząc na ten chodnik można odnieść wrażenie, że jest taki jak setki innych w mieście. Jego fragment jest jednak zupełnie inny.

Na krótkim fragmencie w okolicy systemu korzeniowego drzewa, chodnik został poprowadzony ponad gruntem. Na stalową kratownicę ułożone zostały płyty chodnikowe i całość wygląda tak samo jak pozostała część chodnika – mówi Piotr Zieliński rzecznik Miasta ds. inwestycji.

Chodnik położony został na specjalnej konstrukcji ze stali, która unosi się kilkadziesiąt centymetrów nad glebą. Dzięki temu drzewo będzie mogło rosnąć jak dawniej. Pozostawiona pod płytami pusta przestrzeń pozwoli na swobodny przepływ powietrza i wody.


Inwestycję zrealizowano w ramach przebudowy odcinka ulicy Bożeny od strony ulicy 1 Maja. To nowa droga, która mieszkańcom pozwoli dostać się do “Fabryki Wody”, nowego aquaparku, który właśnie został otwarty.

Wykonawcą jest Firma Drogowo-Budowlana MTM SA. Koszt prac to ponad 13,5 mln zł brutto. Nadzór nad realizacją inwestycji sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

źródło: Szczecińskie Inwestycje Miejskie

Czytaj też: Szczecin | Miasto | Ciekawostki | Zieleń | Polecane | whiteMAD na Instagramie