Fot. S.A.M.I. Architekci

Polski Związek Lekkiej Atletyki ma nową siedzibę. Zaadaptowano na nią bielańską willę

Nowa siedziba Polskiego Związku Lekkiej Atletyki powstała w przebudowanym, istniejącym już budynku, który znajduje się na Bielanach w Warszawie. Za projekt odpowiada pracownia S.A.M.I. Architekci.

Przebudowy istniejących domów jednorodzinnych bywają bardzo efektowne, lecz zazwyczaj skupiają się na wyglądzie budynku, nie na jego funkcji. W przypadku tego budynku mieszkalnego z pomieszczeniem usługowym na parterze, przebudowa okazała się być totalna. Willa zamieniła się w obiekt biurowy, a zarazem reprezentacyjny.

Nowa siedziba Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Fot. S.A.M.I. Architekci

Nowa siedziba Polskiego Związku Lekkiej Atletyki


S.A.M.I. Architekci świadomie wykorzystali walory istniejącego obiektu, projektując jego przebudowę na potrzeby siedziby Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Bryła istniejącego budynku została zachowana, lecz na elewacjach rytm okien oraz detale zostały dopasowane do nowej funkcji oraz nowego przeznaczenia. W miejscu istniejącego narożnego wejścia, powstało szerokie, przeszklone wejście główne, dostępne z wyniesionej ponad teren, wygodnej galerii wraz ze schodami od strony ulicy Barcickiej. Na piętrze, istniejący taras został zadaszony i przeszklony, przez co całość nabrała większej spójności. Od strony południowej monolit bryły został rozrzeźbiony poprzez wysunięcie płyt stropowych w poziomie piętra oraz dachu. Architekci wykorzystali także zieleń: ta istniejąca odbija się w dużych przeszkleniach, jest także atrakcyjnym widokiem z okien. Budynek wyposażono w zielonych dach, którego część starała się przestrzenią rekreacyjną, dostępną z klatki schodowej. Duże przeszklenia i ciemna stolarka, jasne elewacje oraz kompozycja z prostych form geometrycznych z płaskim dachem i wyraźnymi podziałami stanowią nawiązanie do tradycji przedwojennego modernizmu w jego luksusowym, eleganckim wydaniu. Charakter istniejącego i przebudowanego budynku mieszkalnego z usługą w parterze został projektowo gruntownie zmieniony – stał się on obiektem reprezentacyjnym.

Budynek przed i po modernizacji. Źródło: Google Maps i S.A.M.I. Architekci

Projekt wnętrz zakładał uzyskanie możliwie dużych, wygodnych w użytkowaniu przestrzeni. Służył temu czytelny podział funkcjonalny, uzyskany częściowo przez wykorzystanie ścian istniejących, częściowo przez wymurowanie nowych. Poza przestrzeniami biurowymi na kondygnacji podziemnej, w parterze i piętrze, konieczne było stworzenie przestrzeni reprezentacyjnych. Zaprojektowano je na parterze i piętrze. Posadzka holu w parterze oraz korytarzy została zaprojektowana z wielkogabarytowych płyt gresowych, o estetyce szarego kamienia naturalnego. Podobnie wykonane są schody i spoczniki klatki schodowej. W każdym z pomieszczeń częściowo wyeksponowano sufity, które pozostały bez wykończenia. Każde z pomieszczeń posiada odpowiednią ilość światła dziennego, a użycie przeszklonych ścian działowych pozwala na doświetlenie ciągów komunikacji wewnętrznej. Ściany zostały zakomponowane i opracowane w sposób umożliwiający ekspozycję trofeów sportowych oraz zdjęć tematycznie związanych z działalnością PZLA.

Lokalizacja: Warszawa – Bielany, ul. Barcicka 42
Inwestor: Polski Związek Lekkiej Atletyki / PZLA 100 Sp. z o.o.
Biuro projektowe: S.A.M.I. Architekci Sp. z o.o.
Główny projektant:  arch. Mariusz Lewandowski
Współpraca: arch. Paweł Pyłka, arch. Marcin Kopania, arch. Paweł Ptaszyński, arch. Dominika Sikorska, arch. Mariusz Korytkowski, arch. Zuzanna Woźniak, arch. Kamila Doniec
Wykonawca: TMX Project
Powierzchnia całkowita: 775 m2
Zdjęcia – autor: Zuzanna Woźniak

Źródło: sztuka-architektury.pl, S.A.M.I. Architekci Sp. z o.o.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Biurowiec | Elewacja | Modernizm | Metamorfoza | Polscy projektanci