centrum Kielc
Projekt po zmianach. Źródło: UM Kielce

Nowa wersja inwestycji w centrum Kielc. Ma nazwiązywać do pierzejowej zabudowy

Firma AKP GRUPA przedstawiła przed miejskim ratuszem nową koncepcję w sprawie inwestycji deweloperskiej przy ul. Silnicznej w centrum Kielc. Ma ona nawiązywać do historycznej zabudowy jego centrum.

Na działce o powierzchni 1855 mkw., gdzie znajduje się obecnie opuszczona siedziba banku przeznaczona do wyburzenia, ma powstać budynek w trybie specustawy lex deweloper. Obiekty położone w najbliższym sąsiedztwie mają wysokość od dwóch do czterech kondygnacji. Nieopodal znajduje się także hotel DAL oraz siedziba Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zaznaczona działka przy ul. Silnicznej, gdzie ma powstać inwestycja. Znajduje się ona w bliskim sąsiedztwie rynku i centrum Kielc. Źródło: Google Maps


Poprzedni projekt architektoniczny nowej inwestycji został oceniony negatywnie, gdyż to bardzo ważny obszar Kielc, a budynek nie wpisywał się w otoczenie. Inwestor postanowił zatem przeprojektować budynek i zmienił jego gabaryty. Nowy wniosek zostanie poddany analizie, prowadzone są też konsultacje społeczne, które przyniosą argumenty „za” lub „przeciw” lokalizacji tej inwestycji. Pierwotnie zaplanowano budowę 7-kondygnacyjengo obiektu o wysokości 22 m. Obiekt miał nawiązywać do pobliskiej, wysokiej zabudowy. Według planów dewelopera w budynku miało powstać od 69 do nawet 99 mieszkań. Na parterze planowano dziewięć lokali mieszkalnych oraz jeden usługowy. Z kolei na pozostałych sześciu piętrach przewidziano powstanie mieszkań jedno-, dwu- i trzypokojowych.

Pierwotna wersja projektu. Źródło: UM Kielce

Nowa propozycja prezentuje budynek, który wysokością oraz gabarytami nawiązuje do pierzejowej zabudowy ul. Silnicznej. Obiekt ma mieć cztery kondygnacje z antresolami. Ponadto o 20 proc. zwiększona będzie powierzchnia zabudowy działki. W obiekcie planowane jest utworzenie od 60 do 70 lokali mieszkalnych i jeden lokal usługowy na parterze. Nowa wersja projektu zakłada też utworzenie 35 miejsc parkingowych pod ziemią, w tym dwóch miejsc dla osób niepełnosprawnych.

Projekt po zmianach. Źródło: UM Kielce

centrum Kielc

W ramach złożonego wniosku ogłoszono konsultacje społeczne, które potrwają do 21 sierpnia. Kielczanie mogą wyrazić swoją opinię na temat tej inwestycji na stronie IDEA Kielce.

Źródło: radiokielce.pl, kielce.naszemiasto.pl

Czytaj też: Architektura | Elewacja | Metamorfoza | Urbanistyka | Miasto | Blok | Kielce