Nowoczesna chata

Nowoczesna chata w Karkonoszach o archetypowej formie od czeskiego biura ADR

Nowoczesna chata w Karkonoszach o prostej, archetypowej formie i skromnym składzie materiałowym to projekt czeskiego biura ADR. Zaprojektowało ono sam dom, podstawowy układ i koncepcję rozmieszczenia mebli, natomiast Formafatal zaproponował szczegółowe rozwiązania wnętrz, obejmujące powierzchnie, meble i elementy wykończeniowe. Projektem, na jakim zależało klientowi – rodzinie z dziećmi w tym przypadku – było stworzenie obiektu rekreacyjnego umożliwiającego spędzanie wolnego czasu zarówno latem, jak i zimą, zapewniającego przestrzeń do spotkań w gronie dalszej rodziny i przyjaciół. Budynek miał wpisywać się w krajobraz i szanować lokalną architekturę, a jednocześnie sprawiać wrażenie nowoczesnego i odpowiadać potrzebom współczesnego życia.

Chata została zbudowana na zachodnim zboczu Pomezní hřeben w Karkonoszach. Otaczający teren jest pochyły i opada dość stromo w dolinę. Położony jest na wysokości około 1000 metrów nad poziomem morza. Budynek znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, w otoczeniu dziewiczej przyrody, bez żadnych ogrodzeń i barier. Od strony północnej do działki przylega las. Z większości okien roztacza się piękny widok na dolinę, otaczający krajobraz i szczyt najwyższej czeskiej góry, Śnieżki.


Jest to dom parterowy z mieszkalnym poddaszem. Dzięki kamiennej podmurówce budynku otaczający teren może naturalnie opływać dom. Konstrukcja składa się z dwóch podstawowych części. Bryła główna ma kształt prostokąta o wymiarach około 15 x 10 metrów i nakryta jest dwuspadowym dachem. Bryłę drugą stanowi parter z płaskim dachem i te dwie bryły przenikają się. Na parterze, w części pod bryłą główną, zaprojektowano przestrzeń dzienną z kuchnią i jadalnią, zaplecze techniczne domu oraz strefy relaksu. Garaż znajduje się w drugiej części budynku. Na poddaszu, dostępnym z korytarza jednobiegową klatką schodową, znajdują się trzy sypialnie, dwie łazienki i osobna toaleta. Główna sypialnia posiada loggię od strony północnej. Pozostałe dwie sypialnie mają podwyższoną platformę, która służy okazjonalnie jako miejsce do spania.

Elewacje są w przeważającej mierze pokryte drewnem modrzewiowym. Pokrycie dachu dwuspadowego to aluminium na rąbek stojący. Fundament wykonany jest z kamienia, typowego dla tego regionu. Otaczający teren pozostaje w zasadzie nietknięty, dzięki czemu dom naturalnie wtapia się w górską łąkę. Klienci pragnęli domu, który odzwierciedlałby otaczające góry, w połączeniu z pełnym komfortem nowoczesnego obiektu. Zakres materiałowy wnętrza jest prosty, użyte materiały zachowały naturalną postać – lite drewno, panele z nierównymi krawędziami, stal walcowana na czarno, blacha perforowana czy surowa wylewka cementowa.

Nowoczesna chata

Motyw czarnej blachy walcowanej łączy bibliotekę z kominkiem i zabudową kuchenną. Charakterystyczny wzór na stalowej blasze wyróżnia się na okładzinie kominka, a grubość masywnych metalowych płyt widać dobrze w biblioteczce. Czerń łączy przestrzeń dzienną z korytarzem i klatką schodową. Lite drewno pojawia się w różnych formach w całym domu – na podłogach i meblach robionych na wymiar. Klientom udało się pozyskać kilka pięknych, masywnych desek. Blat stołu do jadalni wykonano właśnie z nich. Motyw powtarza się na wezgłowiach łóżek. Szafki i uchwyty na ręczniki wykonane są z drewna z metalowymi mocowaniami.

Nowoczesna chata

Surowa materiałowo łazienka łączy w sobie jaśniejsze powierzchnie jastrychu i umywalki z ciemnego betonu, podkreślone drewnianymi detalami i akcentami lustrzanego oświetlenia oraz widokami na krajobraz. Balustrada na klatce schodowej łączy piętra półprzezroczystą ścianą wykonaną z blachy perforowanej, z drobnymi detalami. Ta sama blacha pojawia się na belkach piętrowych łóżek.

Nowoczesna chata subtelnie i doskonale wpisuje się w krajobraz i dzikie, górskie otoczenie, a jej klasyczna do bólu bryła przywodzi na myśl górską tradycyjną architekturę.

Studio: ADR (architektura), Formafatal (projekt wnętrza)
Autorzy: Aleš Lapka, Petr Kolář (ADR), Katarína Varsová, Petra Dagan (Formafatal)
Zdjęcia: BoysPlayNice
Rok budowy: 2022

Źródło: ADR

Czytaj też: Architektura | Dom jednorodzinny | Czechy | Apartament | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Temat: Nowoczesna chata w Karkonoszach o archetypowej formie od czeskiego biura ADR