Nowy budynek UW w Warszawie. Zbudują go obok kładki

Jego projekt poznaliśmy w 2020 r. w wyniku zorganizowanego przez Uniwersytet Warszawski i SARP konkursu. Zwyciężyła wtedy koncepcja, którą przygotowali BBGK Architekci. Nowy budynek UW zbudowany zostanie przy ulicy Bednarskiej. Uniwersytet właśnie otworzył oferty w przetargu na budowę gmachu.

Nowy budynek UW powstanie dla kilku jednostek uczelni. Swoje pomieszczenia będzie tu mieć między innymi Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii. Budynek powstanie w pobliżu obecnej siedziby wydziału dziennikarstwa. To atrakcyjna lokalizacja, blisko bulwarów czy nowej kładki dla pieszych i rowerzystów.

Gmach zaoferuje studentom i wykładowcom 15 tys. m kw. powierzchni. Architekci zaprojektowali prosty budynek z mocnymi przeszkleniami. Jego atutem będzie zieleń – w obrębie gmachu pojawią się wewnętrzne ogrody z drzewami. Również dach pokryje roślinność.

Nasz projekt opiera się na trzech głównych wartościach: minimalizacji śladu węglowego, strukturze otwartej na przyszłość oraz poprawie jakości życia człowieka. Nie możemy się doczekać realizacji tych założeń na placu budowy! – piszą architekci w poście na swoim profilu w serwisie Instagram.

Propozycja architektów z szacunkiem odnosi się do zastanej tkanki. Nowy budynek wyglądem nawiązuje do innych budynków uczelni.


Uniwersytet Warszawski informuje, że oferty w przetargu zgłosiło 10 firm. Każda z ofert przekracza kwotę, którą uczelnia chce przeznaczyć na budowę. Na ten cel zarezerwowano bowiem 128,6 mln zł, a najtańszą ofertę złożyła firma FineTech Construction, ale kwota jest wyższa o 60 mln zł od zakładanej przez uczelnię. Najdroższą ofertę złożyła firma Budimex, która chce zbudować gmach za 231 mln zł. Póki co nie wiadomo, co zrobi uczelnia. Rozwiązania są dwa, albo unieważni przetarg i rozpisze go ponownie, mając nadzieję, że oferty będą niższe lub może znaleźć nowe źródła finansowania. Budująca obiekt firma będzie mieć 33 miesiące na realizację zadania.

W 2020 r. II miejsce w konkursie zdobyła propozycja autorstwa pracowni WXCA (zobacz projekt TUTAJ), a wyróżnienie zdobyła pracownia Atelier Tektura (zobacz projekt TUTAJ).

projekt: BBGK Architekci (www.bbgk.pl)

źródło: Uniwersytet Warszawski

Czytaj też: Warszawa | EdukacjaUrbanistyka | Miasto | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły