proj. Maćków Pracownia Projektowa

Nowy budynek w Gdyni. Koncepcje zgłosiły najlepsze polskie pracownie

Nowy budynek zbudowany zostanie na działce przy ulicy Władysława IV w Gdyni. Inwestycję zrealizuje trójmiejski deweloper – firma Invest Komfort. Projekt budynku wyłoniony został w konkursie, w którym rywalizowały między innymi pracownie: WWAA, KWK Promes, Maćków Pracownia Projektowa oraz JEMS Architekci. W konkursie zwyciężyła koncepcja autorstwa tego ostatniego biura.

Nowa inwestycja, ze względu na lokalizację w centrum oraz wszechstronny projekt, ma szansę aktywnie kształtować nowoczesne śródmieście miasta. Biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia, Invest Komfort do konkursu na koncepcję architektoniczną zaprosił renomowane pracownie z całego kraju. W przedsięwzięciu wzięły udział cztery studia architektoniczne. Projekty zyskały wysokie noty komisji decydującej o wyborze koncepcji i urządzenia terenu przy ul. Władysława IV. Były to prace: JEMS Architekci, Maćków Pracownia Projektowa, WWAA oraz KWK Promes. Wybrana koncepcja JEMS Architekci najlepiej wpisuje się w charakter tej części Gdyni oraz idee inwestora i jego pomysł na estetyczną, harmonijną, odważną i zrównoważoną zabudowę.

Jasne fasady, ekspresyjne formy, duże, poziome przeszklenia oraz konstrukcja słupowa połączona z podcieniem i cofniętym wejściem do budynku to charakterystyczne cechy gdyńskiej zabudowy. Przyświecały nam one przy formułowaniu głównych założeń projektu budynku przy Władysława IV. Budynek będzie posiadał cztery fronty. Od zachodu zaplanowaliśmy przeszkolone – akustyczne obudowy loggi, tworzące pierzeję ulicy Władysława IV. Od wschodu i północy rozrzeźbiona forma elewacji zbudowana będzie ze strukturalnie ułożonych wykuszy i loggi. Od tej strony zrealizowany będzie również nowy, ogólnodostępny park, który będzie osłonięty od hałasu ulicy i stanie się miejskim skwerem – mówi arch. Paweł Majkusiak z JEMS Architekci.

Istotnym elementem koncepcji Invest Komfortu jest rewitalizacja terenów zielonych przeznaczonych dla wszystkich mieszkańców miasta. Powstaną one między istniejącą a planowaną zabudową. Nowy park miejski o powierzchni ok. 3700 mkw stanie się ważnym punktem na mapie Gdyni, który znacznie uprzyjemni spacerowanie i odpoczynek w Śródmieściu.

Przestrzeń przy ul. Władysława IV zainspirowała nas swoim potencjałem do wyjścia poza przyjęty status quo. Szukaliśmy zatem nieszablonowych i odważnych architektonicznie rozwiązań. Postawiliśmy na nowoczesny, miastotwórczy projekt, który będzie służyć nie tylko przyszłym mieszkańcom inwestycji, ale też wszystkim gdynianom – zapowiada Michał Ciomek, architekt i wiceprezes zarządu Invest Komfort.

Atutem nowej inwestycji mają być umieszczone na parterze lokale usługowe. Całemu projektowi przyświeca cel harmonijnego oraz odpowiedzialnego wkomponowania nowej inwestycji w istniejącą przestrzeń oraz stymulacja lokalnego biznesu i życia miejskiego w tej części miasta. Jak podkreśla inwestor, organizacja konkursu architektonicznego była podyktowana m.in. poczuciem odpowiedzialności za otoczenie.

JEMS Architekci

Projektowanie inwestycji, która stanie w tak ważnym miejscu, jakim jest ul. Władysława IV, to niezwykłe wyzwanie dla każdego architekta. Pamiętajmy, że wielobarwność gdyńskiego modernizmu urzeka kolejne pokolenia. Zadaliśmy sobie więc pytanie: jaki dom powinien stanąć w sąsiedztwie pereł gdyńskiego funkcjonalizmu? Zdecydowaliśmy, że cechy zabudowy zrealizowanej blisko 100 lat temu powinny przyświecać naszej pracy także dziś. Chcieliśmy stworzyć budynek funkcjonalny, a przy tym przyjazny mieszkańcom oraz harmonijnie wkomponowany w istniejącą strukturę miasta  – mówi arch. Maciej Olczak z JEMS Architekci.

W ramach nowoczesnego, 6-piętrowego budynku zostanie zrealizowanych 86 mieszkań. Powstanie on w oparciu o inspiracje ikon gdyńskiego funkcjonalizmu, takich jak słynny „Bankowiec” zaprojektowany przez Stanisława Ziołowskiego, czy zabytkowy gmach projektu Romana Piotrowskiego, przez wiele dziesięcioleci będący siedzibą PLO. W zwycięskiej koncepcji architektonicznej do charakteru tego wyjątkowego sąsiedztwa nawiązują m.in. jasne fasady i duże poziome przeszklenia.

Warto brać pod uwagę, że zwycięska koncepcja architektoniczna pracowni JEMS Architekci będzie jeszcze dopracowywana. Rzeczywisty projekt będzie jednak zbliżony do obecnych założeń
i wizualizacji konkursowych.

PS interesuje Cię gdyński modernizm? Kliknij TUTAJ, aby poznać nasz architektoniczny przewodnik po tym mieście

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Gdynia | Modernizm | Architektura w Polsce | JEMS Architekci | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły