Nowy dworzec w Łapach z modernistyczną elewacją

To będzie zupełnie nowy budynek. Dworzec kolejowy w Łapach zbudowany zostanie od podstaw, dzięki czemu ma sprostać wymaganiom, jakich oczekujemy od podróżowania koleją w XXI wieku. Kolejarze podpisali porozumienie z miastem i inwestycja wkrótce ruszy. Dokumenty podpisano w niedzielę 24 września, umowa zakłada przekazanie kolejarzom działki, na której stanie obiekt.

Dworzec kolejowy w Łapach zbudowany został w 1862 roku, jednak w wyniku II wojny światowej został zniszczony. Zbudowany tuż po wojnie obiekt bardzo szybko się zestarzał i wymaga rozbiórki. Wkrótce mieszkańcy zyskają nowy budynek. To parterowa konstrukcja, która ma minimalistyczną elewację.

Cieszę się, że wspólnie wypracowaliśmy porozumienie i PKP S.A. wybuduje w Łapach nowoczesny i funkcjonalny dworzec. Mieszkańcy bardzo czekają na tę inwestycję. Mamy nowe centrum przesiadkowe, nową siedzibę Domu Kultury i odnowiony Plac Niepodległości. Nowy dworzec sprawi, że ścisłe centrum miasta będzie w pełni odmienione – mówi Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap.

Nowy dworzec w Łapach zbudowany zostanie w ramach koncepcji Innowacyjnego Dworca Systemowego. Zakłada ona budowę dworca z trzech części, które połączy wspólne zadaszenie. W zachodnim skrzydle znajdzie się poczekalnia, pomieszczenie kasy biletowej i toalety. Po drugiej stronie zbudowane zostaną dwa lokale dla władz miasta. Pomieszczenia dostępne dla podróżnych, poza dużymi witrynami, planuje się dodatkowo doświetlić świetlikami dachowymi dzięki czemu będą one jeszcze jaśniejsze.

W części środkowej dworca znajdzie się zadaszona i otwarta poczekalnia letnia z ławkami i zielenią, a także stojaki rowerowe. Funkcjonalnym połączeniem wszystkich części budynku, a także głównym traktem pomiędzy przystankami komunikacji miejskiej a tunelem na perony, będzie podcień biegnący wzdłuż fasady od strony miasta – zapowiada PKP S.A.

Tak budynek dworca wyglądał w 2021 r.:

Dworzec w 2021 r., fot. Kracho, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Budynek będzie niewielkich rozmiarów, ale jego elewacja będzie wizualnie go powiększać. Szerokość i wysokość budynku została dobrana w taki sposób, by dworzec domykał południową pierzeję rynku. Dworzec w Łapach będzie się różnić od innych nowych dworców, które zbudowano w ramach koncepcji Innowacyjnego Dworca Systemowego – modernistyczna elewacja w postaci szerokich, białych słupów, pomiędzy którymi znajdują się rytmicznie rozmieszczone prześwity będzie przysłaniać poszczególne moduły.

Taki wygląd elewacji nawiązuje do architektury historycznego obiektu w Łapach, a także do zachowanych do dziś dworców z czasów carskich – Białegostoku czy Grajewa, gdzie w jasne fasady budynków wkomponowano rytmicznie ułożone duże okna – tłumaczą kolejarze.

Nowy dworzec w Łapach będzie w przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zostaną w nim również zastosowane rozwiązania proekologiczne, a także nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Planuje się integrację dworca z otoczeniem, czyli stacją oraz tkanką miejską.

Według wstępnych założeń planowany termin zakończenia inwestycji to II połowa 2026 roku. Zadanie będzie finansowane ze środków własnych PKP S.A. Budowa nowego dworca w Łapach jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, do którego została wpisana w lutym 2021 roku.

Póki co kolejarze pokazali tylko jedną wizualizację.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Modernizm | Minimalizm | Elewacja | Detal | whiteMAD na Instagramie